W dniach 24-27.12.2024r i 02.01.2025r. sekretariat szkoły będzie nieczynny.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Zajęcia z języka węgierskiego w Słowaku

Zajęcia z języka węgierskiego w Słowaku

Węgry to częsty cel podróży polskich turystów. Jesteśmy zakochani w urokliwym Budapeszcie, ze smakiem próbujemy węgierskiej kuchni. Zasadniczo, wyjazdom na Węgry towarzyszy jeden problem, a mianowicie – język węgierski, który nie przypomina nam żadnego języka nowożytnego nauczanego w szkołach. Odmienność języka węgierskiego nierozerwalnie łączy się z jego pochodzeniem. Język węgierski może być popularniejszy niż nam się wydaje. Funkcjonuje on bowiem nie tylko na Węgrzech. Węgierski jest językiem urzędowym kilku gmin Słowenii, a także autonomicznej prowincji Serbii – Wojwodiny. Węgierskim posługują się również niektórzy mieszkańcy Siedmiogrodu oraz południowej Słowacji. Łącznie, jest około 14 milionów osób mówiących w języku węgierskim.

Do grupy znających język węgierski postanowiło dołączyć 65 uczniów i kilku nauczycieli Słowaka. Jest to możliwe dzięki Instytutowi Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który to pokrywa wszystkie koszty nauczania takich jak zakup podręczników i honorarium dla nauczyciela jęz. węgierskiego.

Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka powstał na mocy ustawy z dn. 8 lutego 2018 r. w celu zacieśniania relacji polsko-węgierskich. Jednym z głównych zadań przyświecających Instytutowi jest propagowanie nauki języka, kultury i polsko – węgierskiej współpracy młodzieżowej. Instytut chce udoskonalać komunikację między młodymi ludźmi, dlatego w 2018 r. uruchomił na Węgrzech w czterech szkołach nauczanie języka polskiego, a w roku 2019 rozpoczął nauczanie języka węgierskiego w Polsce.

Zajęcia będą odbywały się w ramach zajęć dodatkowych. Po odbytym kursie nauki języka węgierskiego, uczniowie będą mieli sposobność wyjazdu na tygodniowy obóz językowy na Węgry, którego koszty również pokrywa Instytut. 

Korzyści płynące z nauki języków obcych są oczywiste. Nie jest żadną tajemnicą, że w dzisiejszych czasach języki obce trzeba znać – w ten sposób podwyższmy swoje kwalifikacje, możemy skutecznie komunikować się podczas wyjazdu za granicę, ale także poznając nowe, obce słownictwo rozwijamy swoją wyobraźnię, kreatywność i abstrakcyjne myślenie.

Zajęcia w naszej szkole odbywają się w kilku grupach i prowadzi je pani Dorottya Diosy. Pierwsze lekcje już się odbyły, uczestnicy poznali węgierski alfabet oraz zasady wymowy liter.

 

 



Data dodania: 2022-09-28 23:07:52
Data edycji: 2022-10-06 08:18:36
Ilość wyświetleń: 645

Konkursy

Sprawdź
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”

Juliusz Słowacki

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej