W dniu 02.05.2024r. sekretariat szkoły będzie nieczynny.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Zajęcia z języka węgierskiego w Słowaku

Zajęcia z języka węgierskiego w Słowaku

Węgry to częsty cel podróży polskich turystów. Jesteśmy zakochani w urokliwym Budapeszcie, ze smakiem próbujemy węgierskiej kuchni. Zasadniczo, wyjazdom na Węgry towarzyszy jeden problem, a mianowicie – język węgierski, który nie przypomina nam żadnego języka nowożytnego nauczanego w szkołach. Odmienność języka węgierskiego nierozerwalnie łączy się z jego pochodzeniem. Język węgierski może być popularniejszy niż nam się wydaje. Funkcjonuje on bowiem nie tylko na Węgrzech. Węgierski jest językiem urzędowym kilku gmin Słowenii, a także autonomicznej prowincji Serbii – Wojwodiny. Węgierskim posługują się również niektórzy mieszkańcy Siedmiogrodu oraz południowej Słowacji. Łącznie, jest około 14 milionów osób mówiących w języku węgierskim.

Do grupy znających język węgierski postanowiło dołączyć 65 uczniów i kilku nauczycieli Słowaka. Jest to możliwe dzięki Instytutowi Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, który to pokrywa wszystkie koszty nauczania takich jak zakup podręczników i honorarium dla nauczyciela jęz. węgierskiego.

Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka powstał na mocy ustawy z dn. 8 lutego 2018 r. w celu zacieśniania relacji polsko-węgierskich. Jednym z głównych zadań przyświecających Instytutowi jest propagowanie nauki języka, kultury i polsko – węgierskiej współpracy młodzieżowej. Instytut chce udoskonalać komunikację między młodymi ludźmi, dlatego w 2018 r. uruchomił na Węgrzech w czterech szkołach nauczanie języka polskiego, a w roku 2019 rozpoczął nauczanie języka węgierskiego w Polsce.

Zajęcia będą odbywały się w ramach zajęć dodatkowych. Po odbytym kursie nauki języka węgierskiego, uczniowie będą mieli sposobność wyjazdu na tygodniowy obóz językowy na Węgry, którego koszty również pokrywa Instytut. 

Korzyści płynące z nauki języków obcych są oczywiste. Nie jest żadną tajemnicą, że w dzisiejszych czasach języki obce trzeba znać – w ten sposób podwyższmy swoje kwalifikacje, możemy skutecznie komunikować się podczas wyjazdu za granicę, ale także poznając nowe, obce słownictwo rozwijamy swoją wyobraźnię, kreatywność i abstrakcyjne myślenie.

Zajęcia w naszej szkole odbywają się w kilku grupach i prowadzi je pani Dorottya Diosy. Pierwsze lekcje już się odbyły, uczestnicy poznali węgierski alfabet oraz zasady wymowy liter.

 

 



Data dodania: 2022-09-28 23:07:52
Data edycji: 2022-10-06 08:18:36
Ilość wyświetleń: 474

Konkursy

Sprawdź
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”

Juliusz Słowacki

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej