W dniach 24-27.12.2024r i 02.01.2025r. sekretariat szkoły będzie nieczynny.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Atuty szkoły

Atuty „Słowaka” przymrużonym okiem absolwenta!
  1. Dyrekcja, która się pajdokracji nie kłania – krzewiciele starych dobrych szkolnych porządków, w których ucznia się szanuje, ale się od niego wymaga, a nadzór biurokratyczny traktuje się zgodnie ze sztuką, jednak bez paraliżującej atencji.
  2. Wyjątkowy patron – napisał wprawdzie kilka wierszy (niektóre nawet długie), przede wszystkim zasłynął jednak jako bohater kultowego mema, łączącego kolejne roczniki uczniów i absolwentów, którym dane było żyć życiem zastępczym podczas wielkiej kariery wielkiego Adama.Wyjątkowy patron
  3. Selektywne boisko do piłki nożnej, które ma bramki do piłki ręcznej, z chłopców robi mężczyzn, a dziewczyny antyfeministycznie zniechęca do gonienia trendów epoki i uprawiania na nim tego zacnego sportu. Zaprojektowane tak, żeby świecić światłem najważniejszych ustaleń współczesnej nauki – przetrwają na nim tylko najlepiej przystosowani. Twarde kolana, gruba skóra i wrodzona nutka masochizmu to pakiet niezbędny, by podjąć nierówną walkę ze zdradliwie zabetonowanymi kamyczkami. Jeśli ją podejmiesz – już wygrałeś.
  4. Wyjątkowa lokalizacja. Gdzież lepiej oddychać potęgą wiedzy niż w miejscu, które jest emanacją najsłynniejszych wersów światowej literatury? „W pośród ciemnego znalazłem się lasu”, zgodnie z prawdą wyznać może każdy uczeń, nie wiedząc nawet, jak wielkie dzieło tworzy.
  5. Bliskość szpitala – patrz punkt 3.
  6. Główne wejście, które nie jest głównym wejściem – to jest dopiero atrakcja! W tysiącach zwykłych, nudnych, wtórnych szkół w naszym kraju główne wejście jest głównym wejściem, czyli jego lokalizacja (centralna) pokrywa się z celem (żeby nim wchodzić). Podchodzisz pod budynek, widzisz centralnie usytuowane drzwi, przechodzisz i jesteś. U nas takie banały nie przejdą! Główne wejście nie służy do tego, żeby nim wchodzić, tylko żeby zwodzić niczego nieświadomych debiutantów. Głównym wejściem de facto jest wejście boczne, a akt zrozumienia tej doniosłej sytuacji stanowi pierwszy etap intelektualnej selekcji naszych potencjalnych uczniów.
  7. I na koniec – grono pedagogiczne! Ludzie, bez których nasi absolwenci nie brylowaliby na uczelniach wyższych, a nasza szkoła nie rozbijałaby się po eleganckich miejscach prestiżowych rankingów. W większości pracujący tu od lat, co gwarantuje stabilność, spójność kształcenia i pamięć instytucjonalną. Niekiedy zmieniający się, by zapewnić odpowiednią dynamikę, powstrzymanie rutyny, nowe motywacje, fluktuację idei, pomysłów i inicjatyw. Zbyt skromni, by się chwalić, zbyt dobrzy, by ich nie doceniać!
Atuty „Słowaka” szeroko otwartym okiem uczniaka!

„Słowak” jest bardzo ambitną szkołą. Nie ma co ukrywać, wstępujemy w jego progi jako zwykli zjadacze chleba, łaknący wiedzy i dobrze napisanej matury. Cóż, czasem jest pod górkę, ale czasem też z górki. Jest dużo nauki i wiedzy do opanowania. Trzeba rozbudzić w sobie systematyczność, nauczyć się sumienności oraz rzetelnego podchodzenia do tego wszystkiego. Życie licealisty nie zawsze jest usłane różami, matura to nie pikuś, a i czasem daty ważnych wydarzeń historycznych czy motywy literackie śnią się po nocach. Mówię tu oczywiście z perspektywy uczennicy klasy humanistycznej, bo pewnie „biolchemom” czy „matfizom” śni się coś zupełnie innego.

            A tak już całkiem serio – „Słowak” to naprawdę nieprzeciętna szkoła. W 2020 roku sam budynek został wyremontowany – mamy teraz o wiele większe szatnie i nowocześnie urządzone klasy. W szkole jest bufet, ale nie ma dobrego wifi! (Przepraszam, musiałam!)      Zasięg w „Słowaku” złapiecie dopiero przy sali 218, na drugim piętrze. Ale spokojnie, spokojnie! To tylko taki szczególik. Jest wiele rzeczy, które w tej szkole lubię, ale najbardziej z nich lubię bibliotekę szkolną, w której jest niemal każda książka. A drugą rzeczą są wycieczki szkolne. Nasi licealiści zwiedzili chyba cały glob. A jeśli nie, to na pewno za dużo miejsc na świecie do odwiedzenia im nie zostało. Jeżeli chodzi o ofertę edukacyjną, to mamy do wyboru aż pięć profili. Pierwszy, mój ulubiony i zarazem przeze mnie rekomendowany, to profil humanistyczny – rozszerzony polski, historia i wiedza o społeczeństwie. Drugi – tak zwana klasa politechniczna, rozszerzona informatyka, matematyka oraz fizyka. Tuż za nim tak zwane „wosgeo”, oficjalnie znane jako klasa europejska. Przedmioty, które są na tym profilu rozszerzane, to angielski, wiedza o społeczeństwie oraz geografia. Jest też „matgeo”, czyli klasa menedżerska, w której rozszerza się język angielski, geografię oraz matematykę. No i wisienka na torcie – klasa medyczna. Mowa oczywiście o „biolchemie”, na którym rozszerza się biologię, chemię oraz matematykę.

NASZE ATUTY (na poważnie)

Liceum Ogólnokształcące Nr III im. Juliusza Słowackiego to szkoła zapewniająca bezpieczeństwo, nowoczesna, propagująca aktywne metody nauczania, kształtująca umiejętności potrzebne w pracy zespołowej, zapewniająca absolwentom wysokie kompetencje językowe, krzewiąca sprawność fizyczną i zasady fair play, umożliwiająca uczniom korzystanie z dóbr kultury. Rozumiemy, że najważniejszym zadaniem współczesnej szkoły jest przygotowanie uczniów do przejęcia odpowiedzialności za własną naukę, rozwijanie ich samodzielności, kształcenia kreatywnego myślenia i działania, umiejętności samokształcenia i doskonalenia się.

  • BezpieczeństwoZapewniamy poprzez konsekwentne wcielanie w życie norm, reguł i zasad współżycia społecznego oraz stosując odpowiednie procedury w sytuacjach kryzysowych.
  • Pomoc psychologiczna i pedagogiczna
  • Psycholog i pedagog szkolny - otaczamy opieką wszystkich potrzebujących. Uczniów traktujemy podmiotowo – nikt nie jest u nas anonimowy. Nie tylko pomagamy, ale i rozpoznajemy możliwości oraz indywidualne potrzeby ucznia. Rodzic też na nas może liczyć.
  • Doradztwo zawodowe - Pomagamy określić obszar preferencji zawodowych ucznia na podstawie wywiadu, rozmowy doradczej czy testów wykorzystywanych w poradnictwie zawodowych tak, aby uczeń jak najlepiej umiał spożytkować swoje osobiste kompetencje i zainteresowania w pracy zawodowej. Zajęcia z doradztwa zawodowego to niekończące się rozmowy, filmy, materiały, testy, które dostarczają wiedzy o otaczającym świecie i przygotowują do życia naszych absolwentów.
  • Aktywne metody nauczaniaStawiamy ucznia w takiej sytuacji, by odczuwał potrzebę podejmowania działań, jakich od niego oczekujemy, dzięki temu uczeń nabywa umiejętności współdziałania w grupie, co szczególnie przydatne jest w życiu dorosłego człowieka. Lekcje prowadzone są w sposób nowoczesny, z wykorzystaniem zasobów internetu, multimediów, filmów. Każda sala wyposażona jest w komputer z dostępem do internetu, rzutnik i ekran, głośniki.
  • Praca projektami - Często pracujemy metodą projektów. Dlaczego? To proste – projekt edukacyjny to metoda nauczania kształtująca wiele umiejętności oraz integrująca wiedzę z różnych przedmiotów. Istotą tej metody jest samodzielna praca uczniów, wykorzystujących wiedzę z wielu dziedzin, prowadząca do realizacji określonego celu, rozwijając w ten sposób kompetencje społeczne potrzebne na rynku pracy.
  • Wycieczki i takie tam - Uczniowie „Słowaka” mają okazję zapoznać się z dziedzictwem kulturowym Europy, uczestnicząc w wycieczkach zagranicznych. Korzystają z dóbr kultury, biorąc udział również w spektaklach teatralnych, seansach kinowych, wycieczkach po zabytkach i muzeach.
  • Dobra jak „warszawskie liceum”, tylko że bliżej!
Data dodania: 2021-04-22 12:49:25
Data edycji: 2021-05-11 09:22:50
Ilość wyświetleń: 2817

Konkursy

Sprawdź
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”

Juliusz Słowacki

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej