Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Atuty szkoły

Atuty „Słowaka” przymrużonym okiem absolwenta!
 1. Dyrekcja, która się pajdokracji nie kłania – krzewiciele starych dobrych szkolnych porządków, w których ucznia się szanuje, ale się od niego wymaga, a nadzór biurokratyczny traktuje się zgodnie ze sztuką, jednak bez paraliżującej atencji.
 2. Wyjątkowy patron – napisał wprawdzie kilka wierszy (niektóre nawet długie), przede wszystkim zasłynął jednak jako bohater kultowego mema, łączącego kolejne roczniki uczniów i absolwentów, którym dane było żyć życiem zastępczym podczas wielkiej kariery wielkiego Adama.Wyjątkowy patron
 3. Selektywne boisko do piłki nożnej, które ma bramki do piłki ręcznej, z chłopców robi mężczyzn, a dziewczyny antyfeministycznie zniechęca do gonienia trendów epoki i uprawiania na nim tego zacnego sportu. Zaprojektowane tak, żeby świecić światłem najważniejszych ustaleń współczesnej nauki – przetrwają na nim tylko najlepiej przystosowani. Twarde kolana, gruba skóra i wrodzona nutka masochizmu to pakiet niezbędny, by podjąć nierówną walkę ze zdradliwie zabetonowanymi kamyczkami. Jeśli ją podejmiesz – już wygrałeś.
 4. Wyjątkowa lokalizacja. Gdzież lepiej oddychać potęgą wiedzy niż w miejscu, które jest emanacją najsłynniejszych wersów światowej literatury? „W pośród ciemnego znalazłem się lasu”, zgodnie z prawdą wyznać może każdy uczeń, nie wiedząc nawet, jak wielkie dzieło tworzy.
 5. Bliskość szpitala – patrz punkt 3.
 6. Główne wejście, które nie jest głównym wejściem – to jest dopiero atrakcja! W tysiącach zwykłych, nudnych, wtórnych szkół w naszym kraju główne wejście jest głównym wejściem, czyli jego lokalizacja (centralna) pokrywa się z celem (żeby nim wchodzić). Podchodzisz pod budynek, widzisz centralnie usytuowane drzwi, przechodzisz i jesteś. U nas takie banały nie przejdą! Główne wejście nie służy do tego, żeby nim wchodzić, tylko żeby zwodzić niczego nieświadomych debiutantów. Głównym wejściem de facto jest wejście boczne, a akt zrozumienia tej doniosłej sytuacji stanowi pierwszy etap intelektualnej selekcji naszych potencjalnych uczniów.
 7. I na koniec – grono pedagogiczne! Ludzie, bez których nasi absolwenci nie brylowaliby na uczelniach wyższych, a nasza szkoła nie rozbijałaby się po eleganckich miejscach prestiżowych rankingów. W większości pracujący tu od lat, co gwarantuje stabilność, spójność kształcenia i pamięć instytucjonalną. Niekiedy zmieniający się, by zapewnić odpowiednią dynamikę, powstrzymanie rutyny, nowe motywacje, fluktuację idei, pomysłów i inicjatyw. Zbyt skromni, by się chwalić, zbyt dobrzy, by ich nie doceniać!
Atuty „Słowaka” szeroko otwartym okiem uczniaka!

„Słowak” jest bardzo ambitną szkołą. Nie ma co ukrywać, wstępujemy w jego progi jako zwykli zjadacze chleba, łaknący wiedzy i dobrze napisanej matury. Cóż, czasem jest pod górkę, ale czasem też z górki. Jest dużo nauki i wiedzy do opanowania. Trzeba rozbudzić w sobie systematyczność, nauczyć się sumienności oraz rzetelnego podchodzenia do tego wszystkiego. Życie licealisty nie zawsze jest usłane różami, matura to nie pikuś, a i czasem daty ważnych wydarzeń historycznych czy motywy literackie śnią się po nocach. Mówię tu oczywiście z perspektywy uczennicy klasy humanistycznej, bo pewnie „biolchemom” czy „matfizom” śni się coś zupełnie innego.

            A tak już całkiem serio – „Słowak” to naprawdę nieprzeciętna szkoła. W 2020 roku sam budynek został wyremontowany – mamy teraz o wiele większe szatnie i nowocześnie urządzone klasy. W szkole jest bufet, ale nie ma dobrego wifi! (Przepraszam, musiałam!)      Zasięg w „Słowaku” złapiecie dopiero przy sali 218, na drugim piętrze. Ale spokojnie, spokojnie! To tylko taki szczególik. Jest wiele rzeczy, które w tej szkole lubię, ale najbardziej z nich lubię bibliotekę szkolną, w której jest niemal każda książka. A drugą rzeczą są wycieczki szkolne. Nasi licealiści zwiedzili chyba cały glob. A jeśli nie, to na pewno za dużo miejsc na świecie do odwiedzenia im nie zostało. Jeżeli chodzi o ofertę edukacyjną, to mamy do wyboru aż pięć profili. Pierwszy, mój ulubiony i zarazem przeze mnie rekomendowany, to profil humanistyczny – rozszerzony polski, historia i wiedza o społeczeństwie. Drugi – tak zwana klasa politechniczna, rozszerzona informatyka, matematyka oraz fizyka. Tuż za nim tak zwane „wosgeo”, oficjalnie znane jako klasa europejska. Przedmioty, które są na tym profilu rozszerzane, to angielski, wiedza o społeczeństwie oraz geografia. Jest też „matgeo”, czyli klasa menedżerska, w której rozszerza się język angielski, geografię oraz matematykę. No i wisienka na torcie – klasa medyczna. Mowa oczywiście o „biolchemie”, na którym rozszerza się biologię, chemię oraz matematykę.

NASZE ATUTY (na poważnie)

Liceum Ogólnokształcące Nr III im. Juliusza Słowackiego to szkoła zapewniająca bezpieczeństwo, nowoczesna, propagująca aktywne metody nauczania, kształtująca umiejętności potrzebne w pracy zespołowej, zapewniająca absolwentom wysokie kompetencje językowe, krzewiąca sprawność fizyczną i zasady fair play, umożliwiająca uczniom korzystanie z dóbr kultury. Rozumiemy, że najważniejszym zadaniem współczesnej szkoły jest przygotowanie uczniów do przejęcia odpowiedzialności za własną naukę, rozwijanie ich samodzielności, kształcenia kreatywnego myślenia i działania, umiejętności samokształcenia i doskonalenia się.

 • BezpieczeństwoZapewniamy poprzez konsekwentne wcielanie w życie norm, reguł i zasad współżycia społecznego oraz stosując odpowiednie procedury w sytuacjach kryzysowych.
 • Pomoc psychologiczna i pedagogiczna
 • Psycholog i pedagog szkolny - otaczamy opieką wszystkich potrzebujących. Uczniów traktujemy podmiotowo – nikt nie jest u nas anonimowy. Nie tylko pomagamy, ale i rozpoznajemy możliwości oraz indywidualne potrzeby ucznia. Rodzic też na nas może liczyć.
 • Doradztwo zawodowe - Pomagamy określić obszar preferencji zawodowych ucznia na podstawie wywiadu, rozmowy doradczej czy testów wykorzystywanych w poradnictwie zawodowych tak, aby uczeń jak najlepiej umiał spożytkować swoje osobiste kompetencje i zainteresowania w pracy zawodowej. Zajęcia z doradztwa zawodowego to niekończące się rozmowy, filmy, materiały, testy, które dostarczają wiedzy o otaczającym świecie i przygotowują do życia naszych absolwentów.
 • Aktywne metody nauczaniaStawiamy ucznia w takiej sytuacji, by odczuwał potrzebę podejmowania działań, jakich od niego oczekujemy, dzięki temu uczeń nabywa umiejętności współdziałania w grupie, co szczególnie przydatne jest w życiu dorosłego człowieka. Lekcje prowadzone są w sposób nowoczesny, z wykorzystaniem zasobów internetu, multimediów, filmów. Każda sala wyposażona jest w komputer z dostępem do internetu, rzutnik i ekran, głośniki.
 • Praca projektami - Często pracujemy metodą projektów. Dlaczego? To proste – projekt edukacyjny to metoda nauczania kształtująca wiele umiejętności oraz integrująca wiedzę z różnych przedmiotów. Istotą tej metody jest samodzielna praca uczniów, wykorzystujących wiedzę z wielu dziedzin, prowadząca do realizacji określonego celu, rozwijając w ten sposób kompetencje społeczne potrzebne na rynku pracy.
 • Wycieczki i takie tam - Uczniowie „Słowaka” mają okazję zapoznać się z dziedzictwem kulturowym Europy, uczestnicząc w wycieczkach zagranicznych. Korzystają z dóbr kultury, biorąc udział również w spektaklach teatralnych, seansach kinowych, wycieczkach po zabytkach i muzeach.
 • Dobra jak „warszawskie liceum”, tylko że bliżej!
Data dodania: 2021-04-22 12:49:25
Data edycji: 2021-05-11 09:22:50
Ilość wyświetleń: 1682

Konkursy

Sprawdź
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”

Juliusz Słowacki

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej