Historia Liceum Ogólnokształcącego Nr III im. Juliusza Słowackiego w Otwocku to nie są zamierzchłe dzieje, ale - jakby nie było - od założenia szkoły minęło już ćwierć wieku, a i kolejnych lat przybywa.
Zaczęło się wszystko od decyzji warszawskiego Kuratora Oświaty Nr 60 z 1993 r., by w barakach przy ul Mieszka I 13/1, gdzie wcześniej mieściła się Szkoła Podstawowa Nr 11, utworzyć od 1 września 1993 roku Zespół Szkół Nr 1, a w jego składzie Liceum Ogólnokształcące Nr III.
1 września 1993 r. młodzież rozpoczęła naukę w trzech klasach liceum ogólnokształcącego o profilu ogólnym. Już od pierwszych dni funkcjonowania szkoły ówczesna dyrektor, Elżbieta Szczygielska, rozpoczęła starania o nową lokalizację. Wybór padł na gmach dawnego szpitala powiatowego przy ul. Słowackiego 4/10.
Kuratorium Oświaty w Warszawie zgodziło się sfinansować generalny remont i rozbudowę obiektu aby dostosować go do potrzeb szkolnych.
1 września 1994 roku uczniowie weszli do budynku przy ul. Słowackiego, choć pomieszczenia szkolne nie do końca były gotowe. Dopiero w roku następnym szkoła mogła w pełni służyć młodzieży. Wszystkie klasy, korytarze i pomieszczenia gospodarcze pachniały świeżością.
Ważnym wydarzeniem w historii naszego Liceum było oddanie do użytku 18 kwietnia 1997 r. nowoczesnej, pełnowymiarowej sali gimnastycznej, która pozwoliła zrewolucjonizować lekcje wychowania fizycznego.
W 1999 roku na czele Zespołu Szkół Nr 1 stanął Robert Pielak. Działania nowego dyrektora poszły w kierunku utworzenia wyłącznie szkoły ogólnokształcącej.
Przypomnieć należy w tym miejscu, że Zespół Szkół tworzyło liceum ogólnokształcące a także zasadnicza szkoła zawodowa z klasami o specjalnościach: odzieżowej i elektromechanicznej; istniały również klasy wielozawodowe. W 2000 roku, za zgodą kuratorium i organu prowadzącego, zawodówki zostały zlikwidowane, a park maszynowy szkolnych warsztatów sprzedany. Dyrekcja, wraz z gronem nauczycielskim, podjęła intensywne działania zmierzające do podniesienia poziomu nauczania w liceum. Starania te przyniosły wiele sukcesów, a co za tym idzie, renoma „Słowaka” sukcesywnie rosła.
Obecnie szkoła, choć młoda, zajmuje wysokie miejsce w rankingu szkół średnich w powiecie otwockim. Wystarczy powiedzieć, że z większości przedmiotów maturalnych młodzież LO im. Słowackiego osiąga wysokie lokaty na tle innych szkół województwa mazowieckiego. Potwierdzają to coroczne zestawienia wyników.
W 2003 roku społeczność szkolna zdecydowała o wyłonieniu patrona Liceum. Propozycji było wiele, ale młodzież zdecydowała, by jej szkoła nosiła imię narodowego wieszcza Juliusza Słowackiego. Placówka z adresem przy ulicy Słowackiego 4/10 już od lat 90. nazywana była „Słowakiem”. Wybór stał się więc oczywisty. 11 października 2003 r. odbyła się uroczystość nadania imienia i po raz pierwszy do sali, gdzie odbywała się akademia, młodzież wkroczyła ze sztandarem szkoły, darem rodziców.
Dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy administracyjni i oczywiście przede wszystkim uczniowie, wspólnie przyczynili się do wypracowania swoistego klimatu, który wyróżnia szkołę spośród innych. Atmosfera panująca w liceum obrasta w legendy, a to głównie za sprawą życzliwości i wyrozumiałości nauczycieli, pełnych inwencji twórczych uczniów i dyrektora Roberta Pielaka.
Społeczność szkolna jest aktywna na wielu obszarach życia społecznego. Są to cykliczne akcje sprzątania świata i honorowego krwiodawstwa, wolontariatu dla potrzebujących dzieci i dorosłych. Uczniowie biorą udział w wielu wyjazdach zagranicznych, obozach językowych, nawiązują kontakty z rówieśnikami z innych krajów. Istotne jest kultywowanie wychowania patriotycznego i pamięci o historii Polski oraz małej ojczyzny. W 2018 roku młodzież szkolna wzięła udział ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, przed budynkiem szkoły zasadzony został Dąb Niepodległości. W tym samym roku liceum obchodziło uroczyście swoje 25 - lecie. Zostało ono upamiętnione symbolicznym głazem z inskrypcją, odbył się także w dniu 5 października 2018 r. Bal Absolwentów „Słowaka”.
Reprezentacja liceum bierze corocznie udział w Zlotach Europejskiej Rodziny Szkół im. J. Słowackiego. W murach szkoły gościło dotąd wielu znanych artystów, dziennikarzy i ludzi nauki, jak choćby Krzesimir Dębski, Ernest Bryll, Grzegorz Kołodko, Jacek Hugo - Bader czy Olgierd Łukaszewicz. Od stycznia 2019 roku liceum może poszczycić się Złotą Tarczą przyznawaną przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.
Wraz z likwidacją gimnazjów w „Słowaku” zagościł tzw. podwójny rocznik. Ale też i przestrzeń w szkole znacząco się powiększyła. Z początkiem roku szkolnego 2019/2020 rozpoczęła się rozbudowa szkoły. Uczniowie otrzymali dostęp do nowej, obszernej szatni oraz dwóch przestronnych sal dydaktycznych.
Od marca 2020 roku Liceum im. J. Słowackiego zmaga się, jak wszystkie szkoły w Polsce, z trudną sytuacją epidemiczną i zdalną edukacją. Szkolne sale i korytarze opustoszały na długo. Wierzymy jednak, że ten zły czas już wkrótce przeminie i znowu spotkamy się w naszym budynku przy ulicy Słowackiego 4/10. Oby jak najszybciej!
W liceum nie zapomina się o uczniu i jego problemach. Kadra stara się godzić wysokie wymagania z troską o młodego człowieka, który ma nieraz słabszy dzień, problemy ze zdrowiem lub w życiu rodzinnym. Nauczyciele zdają sobie sprawę, że w wyścigu o najlepszą ocenę zagubić można młodego człowieka, z jego niedojrzałym jeszcze poglądem na wiele spraw, czy emocjonalnych odczuć. Wspólnie spędzone lata zostawiają trwały ślad w pamięci coraz liczniejszej rzeszy absolwentów szkoły. Dziś wielu z nich to osoby spełniające swoje życiowe, zawodowe marzenia i plany, sprawujące ważne i odpowiedzialne role w społeczeństwie. Jesteśmy dumni, że są częścią wielkiej rodziny „Słowaka”.
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”
05-400 Otwock
Słowackiego 4/10