W dniu 31.05.2024r. sekretariat szkoły będzie nieczynny.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Historia szkoły

Historia szkoły

Historia Liceum Ogólnokształcącego Nr III im. Juliusza Słowackiego w Otwocku to nie są zamierzchłe dzieje, ale - jakby nie było - od założenia szkoły minęło już ćwierć wieku, a i kolejnych lat przybywa.

 

Zaczęło się wszystko od decyzji warszawskiego Kuratora Oświaty Nr 60 z 1993 r., by w barakach przy ul Mieszka I 13/1, gdzie wcześniej mieściła się Szkoła Podstawowa Nr 11, utworzyć od 1 września 1993 roku Zespół Szkół Nr 1, a w jego składzie Liceum Ogólnokształcące Nr III.

 

1 września 1993 r. młodzież rozpoczęła naukę w trzech klasach liceum ogólnokształcącego o profilu ogólnym. Już od pierwszych dni funkcjonowania szkoły ówczesna dyrektor, Elżbieta Szczygielska, rozpoczęła starania o nową lokalizację. Wybór padł na gmach dawnego szpitala powiatowego przy ul. Słowackiego 4/10.

 

Kuratorium Oświaty w Warszawie zgodziło się sfinansować generalny remont i rozbudowę obiektu aby dostosować go do potrzeb szkolnych.

 

1 września 1994 roku uczniowie weszli do budynku przy ul. Słowackiego, choć pomieszczenia szkolne nie do końca były gotowe. Dopiero w roku następnym szkoła mogła w pełni służyć młodzieży. Wszystkie klasy, korytarze i pomieszczenia gospodarcze pachniały świeżością.

 

Ważnym wydarzeniem w historii naszego Liceum było oddanie do użytku 18 kwietnia 1997 r. nowoczesnej, pełnowymiarowej sali gimnastycznej, która pozwoliła zrewolucjonizować lekcje wychowania fizycznego.

 

W 1999 roku na czele Zespołu Szkół Nr 1 stanął Robert Pielak. Działania nowego dyrektora poszły w kierunku utworzenia wyłącznie szkoły ogólnokształcącej.

 

Przypomnieć należy w tym miejscu, że Zespół Szkół tworzyło liceum ogólnokształcące a także zasadnicza szkoła zawodowa z klasami o specjalnościach: odzieżowej i elektromechanicznej; istniały również klasy wielozawodowe. W 2000 roku, za zgodą kuratorium i organu prowadzącego, zawodówki zostały zlikwidowane, a park maszynowy szkolnych warsztatów sprzedany. Dyrekcja, wraz z gronem nauczycielskim, podjęła intensywne działania zmierzające do podniesienia poziomu nauczania w liceum. Starania te przyniosły wiele sukcesów, a co za tym idzie, renoma „Słowaka” sukcesywnie rosła.

 

Obecnie  szkoła, choć młoda, zajmuje wysokie miejsce w rankingu szkół średnich w powiecie otwockim. Wystarczy powiedzieć, że z większości przedmiotów maturalnych młodzież LO im. Słowackiego osiąga wysokie lokaty na tle innych szkół województwa mazowieckiego. Potwierdzają to coroczne zestawienia wyników.

 

W 2003 roku społeczność szkolna zdecydowała o wyłonieniu patrona Liceum. Propozycji było wiele, ale młodzież zdecydowała, by jej szkoła nosiła imię narodowego wieszcza Juliusza Słowackiego. Placówka z adresem przy ulicy Słowackiego 4/10 już od lat 90. nazywana była „Słowakiem”. Wybór stał się więc oczywisty. 11 października 2003 r. odbyła się uroczystość nadania imienia i po raz pierwszy do sali, gdzie odbywała się akademia, młodzież wkroczyła ze sztandarem szkoły, darem rodziców.

 

Dyrekcja, grono  pedagogiczne, pracownicy administracyjni i oczywiście przede wszystkim uczniowie, wspólnie przyczynili się do  wypracowania swoistego klimatu, który wyróżnia szkołę spośród innych. Atmosfera panująca w liceum obrasta w legendy, a to głównie za sprawą życzliwości i wyrozumiałości nauczycieli, pełnych inwencji twórczych uczniów i dyrektora Roberta Pielaka.

 

Społeczność szkolna jest aktywna na wielu obszarach życia społecznego. Są to cykliczne akcje sprzątania świata i honorowego krwiodawstwa, wolontariatu dla potrzebujących dzieci i dorosłych. Uczniowie biorą udział w wielu wyjazdach zagranicznych, obozach językowych, nawiązują kontakty z rówieśnikami z innych krajów. Istotne jest kultywowanie wychowania patriotycznego i pamięci o historii Polski oraz małej ojczyzny. W 2018 roku młodzież szkolna wzięła udział ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, przed budynkiem szkoły zasadzony został Dąb Niepodległości. W tym samym roku liceum obchodziło uroczyście swoje 25 - lecie. Zostało ono upamiętnione symbolicznym głazem z inskrypcją, odbył się także w dniu 5 października 2018 r. Bal Absolwentów „Słowaka”.

 

Reprezentacja liceum bierze corocznie udział w Zlotach Europejskiej Rodziny Szkół  im. J. Słowackiego. W murach szkoły gościło dotąd wielu znanych artystów, dziennikarzy i ludzi nauki, jak choćby Krzesimir Dębski, Ernest Bryll, Grzegorz Kołodko, Jacek Hugo - Bader czy Olgierd Łukaszewicz. Od stycznia 2019 roku liceum może poszczycić się Złotą Tarczą przyznawaną przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

 

Wraz z likwidacją gimnazjów w „Słowaku” zagościł tzw. podwójny rocznik. Ale też i przestrzeń w szkole znacząco się powiększyła. Z początkiem roku szkolnego 2019/2020 rozpoczęła się rozbudowa szkoły. Uczniowie otrzymali dostęp do nowej, obszernej szatni oraz dwóch przestronnych sal dydaktycznych.

 

Od marca 2020 roku Liceum im. J. Słowackiego zmaga się, jak wszystkie szkoły w Polsce, z trudną sytuacją epidemiczną i zdalną edukacją. Szkolne sale i korytarze opustoszały na długo. Wierzymy jednak, że ten zły czas już wkrótce przeminie i znowu spotkamy się w naszym budynku przy ulicy Słowackiego 4/10. Oby jak najszybciej!

 

W liceum nie zapomina się  o uczniu i jego problemach. Kadra stara się godzić wysokie wymagania z troską o młodego człowieka, który ma nieraz słabszy dzień, problemy ze zdrowiem lub w życiu rodzinnym. Nauczyciele zdają sobie sprawę, że w wyścigu o najlepszą ocenę zagubić można młodego człowieka, z jego niedojrzałym jeszcze poglądem na wiele spraw, czy emocjonalnych odczuć. Wspólnie spędzone lata zostawiają trwały ślad w pamięci coraz liczniejszej rzeszy absolwentów szkoły. Dziś wielu z nich to osoby spełniające swoje życiowe, zawodowe marzenia i plany, sprawujące ważne i odpowiedzialne role w społeczeństwie. Jesteśmy dumni, że są częścią wielkiej rodziny „Słowaka”.

Data dodania: 2021-04-22 12:49:53
Data edycji: 2021-05-25 10:06:29
Ilość wyświetleń: 2251

Konkursy

Sprawdź
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”

Juliusz Słowacki

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej