Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Wycieczka do Kozłówki

Wycieczka do Kozłówki

Klasy 3a i 3d pod opieką wychowawczyń: polonistek Jolanty Wakulińskiej i Ewy Bednarskiej-Piętki oraz pani Renaty Domańskiej udały się 20 września 2022r. do Kozłówki.

Czym ona jest? To przede wszystkim późnobarokowa rezydencja magnacka, dawna siedziba arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich, a obecnie jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Otoczona jest pięknym ogrodem kwiatowym w stylu francuskim, po którym majestatycznie przechadzają się pawie. Można tu w wozowni zobaczyć pojazdy konne łącznie z saniami.

Splendor magnackiego rozmachu jest tu jednak zderzony ze "sprawiedliwością ludową", czyli eksponatami Muzeum Socrealizmu. Na bazie dawnej składnicy dzieł z lat 1948-1956, czyli realizmu socjalistycznego, powstała wystawasztuki o tematyce robotniczo-chłopskiej, przestrzegającej obecnie przed zagrożeniami totalitaryzmu. Monumentalne pomniki Bieruta, Marchlewskiego, Fornalskiej czy dzieła zniewolonych artystów tej rangi co Alina Szapocznikow, autorki rzeźby zwanej "Stalin frasobliwy", pokazują, co dzieje się w sztuce, gdy zaczyna panować kult jednostki.

Wycieczki mają poza edukacyjnymi cele również integracyjne - naszą zakończyliśmy czymś dla ciała, czyli posiłkiem w MacDonaldzie.

 

Data dodania: 2022-09-21 09:32:45
Data edycji: 2022-09-21 09:45:55
Ilość wyświetleń: 67

Konkursy

Sprawdź
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”

Juliusz Słowacki

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej