23 maja 2024 młodzież naszej szkoły z kl. 1a i 1c2 pod opieką nauczycieli: Monika Zimny, Urszula Trzaskowska, Luiza Pokrzywińska wybrała się autokarem na całodniową wycieczkę do Iłży.
Z dworca autobusowego odebrały nas 3 przemiłe przewodniczki z Zamku w Iłży, które zadbały o aktualną wiedzę o miasteczku i Muzeum Regionalnym w Iłży im. Adama Bednarczyka.
Iłża to miasto w Polsce leżące na południowym krańcu województwa mazowieckiego, w powiecie radomskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Iłża. Położone na północnym krańcu Wyżyny Kieleckiej, historycznie w Małopolsce, w ziemi radomskiej. Miasto położone jest nad rzeką Iłżanką, która tworzy tu Zalew Iłżecki, w południowej części województwa mazowieckiego, przy północnym krańcu Przedgórza Iłżeckiego – północny kraniec miasta leży już na Równinie Radomskiej.
Iłża istniała już we wczesnym średniowieczu, od XII wieku do 1789 roku własność biskupów krakowskich. Osada została zniszczona w 1241 i 1260 w czasie najazdów tatarskich. Prawa miejskie prawdopodobnie w 1239 r. na prawie magdeburskim (dokumenty spłonęły w pożarze). Już w XIII wieku istniał 1,5 km na północny wschód (na tzw. starym mieście) gród obronny, a około 1340 wzniesiono tu z miejscowego kamienia zamek staraniem biskupa Jana Grota, a z czasem został on rozbudowywany. Miasto stanowiło centrum biskupiego klucza dóbr iłżeckich obejmującego w 1645 roku 2 miasta i 23 wsie.
Poznaliśmy zabytki Iłży, odwiedziliśmy Izbę Bolesława Leśmiana, najpiękniejszy zamek w kształcie serca i zjedliśmy kiełbaskę prosto z ogniska.
Zamek biskupi na Górze Zamkowej to pozostałości kamiennego zamku biskupów krakowskich, wzniesionego około 1340 r. przez biskupa Jana Grota, przekształcony około 1560 r. w renesansową rezydencję:
Po zwiedzaniu zamku i muzeum Bolesława Leśmiana udaliśmy się na warsztaty ceramiczne, gdzie mogliśmy odprężyć się, odpowietrzyć glinę i wyczarować cudne serce.
Pogoda doskonała na zwiedzanie i lody rzemieślnicze.
Kierownik wycieczki – Monika Zimn
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”
05-400 Otwock
Słowackiego 4/10