W najbliższą środę, 19 kwietnia 2023 r., przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W sobotę 15 kwietnia klasa IC2 wybrała się na wycieczkę szlakiem nieistniejącej dziś warszawskiej dzielnicy – dzielnicy żydowskiej. Przed wojną zamieszkiwało stolicę ponad 300 000 Żydów, którzy mieli nieszczęście trafić w większości do getta.
Spacer zaczął się przy zachowanym fragmencie muru getta przy ulicy Złotej, następnie przeszliśmy na niedużą ulicę Mariańską, by zobaczyć gmach Ubezpieczalni Społecznej, który mieścił w okresie istnienia getta szkołę pielęgniarek żydowskich. Nie mogło zabraknąć placu Grzybowskiego z kościołem Wszystkich Świętych (jednym z trzech, które znalazły się w granicach getta) i znajdującej się w pobliżu synagogi im. Małżeństwa Nożyków, jedynej działającej wciąż na terenie Warszawy.
W drodze na ulicę Chłodną do istniejącej tam od 2011 roku Kładki Pamięci – upamiętniającej drewniany most nad ulicą Chłodną, który łączył dwie części getta – odwiedziliśmy jeszcze monumentalne jak na czas powstania (1899–1902) targowe Hale Mirowskie.
Zbliżająca się rocznica zaprowadziła nas pod Pomnik Bohaterów Getta, gdzie młodzież złożyła dwa kamyczki na znak pamięci: jeden pomalowany w barwy biało-czerwone i drugi w barwy niebiesko-żółte, bo w wycieczce uczestniczyli zarówno polscy, jak i ukraińscy uczniowie Słowaka.
Mimo deszczu, który padał od samego rana, zaszliśmy też pod Bunkier Anielewicza, a zwiedzanie zakończyło się na Umschlagplatzu na ulicy Stawki.
Kto był, to wie, że nie zabrakło pysznego jedzenia na koniec…
Tekst: J. Hertig
Zdjęcia: Hania, Zuzia z IC2
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”
05-400 Otwock
Słowackiego 4/10