W 1940 r., na podstawie decyzji KC KPZR podpisanej m.in. przez Stalina, w różnych obozach na terenie Ukrainy i Białorusi rozstrzelano ok. 22 tys. oficerów Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej. Pamięć pomordowanych Polacy mogli oficjalnie uczcić dopiero po zakończeniu rządów komunistycznych.
W Otwocku inicjatywa uczczenia pamięci ofiar Katynia pochodzących z terenu powiatu zrodziła się na początku XXI w., a w 2006 r. podjęto decyzję o budowie pomnika. Autorem koncepcji i wykonawcą obeliska był rzeźbiarz z Otwocka Ryszard J. Kozłowski. Na jego lokalizację pomnika wybrano teren przy kościele Zesłania Ducha Świętego.
Pomnik Katyński odsłonięto w 2009 r., a obelisk stanął wewnątrz koła ułożonego z głazów narzutowych. Na płycie wygrawerowano napis "Katyń" oraz nazwiska 35 oficerów, ofiar sowieckiej zbrodni pochodzących z powiatu otwockiego.
I My dziś uczniowie z LO III Otwock im. Słowackiego udaliśmy się pod pomnik z wychowawczynią klasy 2c2 Panią Moniką Zimny, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i uczcić pamięć pomordowanych, którzy walczyli w wojnie obronnej 1939.
W Polsce Dzień Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada. Tego dnia oddajemy honorwszystkim, którzy walczyli o wolność ojczyzny.
Klasa 2c2 z wychowawczynią Moniką Zimny
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”
05-400 Otwock
Słowackiego 4/10