Szanowni Państwo
wprowadzamy dziś najważniejsze polskie obiekty historyczne w świat nowych technologii: MonumentApp to pierwsza polska aplikacja poświęcona zabytkom.
Rusza też portal spotkaniazzabytkami.pl.
Polskie dziedzictwo wkracza w przestrzeń wirtualną. Może się to wydawać paradoksem, ale przecież bez wiedzy o przeszłości nie można budować przyszłości. Nowoczesność nierozerwalnie łączy się z historią.
Aplikacja MonumentApp to odpowiedź na oczekiwania Polaków. Z badań wynika, że zabytki łączą nas wszystkich - dorosłych i dzieci. Tych z wielkich miast i maleńkich miasteczek. Widzimy to na wycieczkach i podczas wakacji.
Aplikacja MonumentApp nie tylko dostarczy informacji o konkretnych zabytkach, ale będzie także pełnić funkcję społecznościową. Co ma szczególne znaczenie dla wspólnot lokalnych. Odbiorcy mogą współtworzyć opisy, dzielić się swoimi odkryciami, pokazywać nieznane atrakcje, tworzyć własne mapy i plany wycieczek. Oczywiście, MonumentApp oferuje też gotowe propozycje tras, wskazując np. miejsca związane z popularnymi serialami, postaciami literackimi czy, po prostu, najpiękniejsze widoki. Ale aplikacja będzie zawierać nie tylko opisy architektury. MonumentApp opowie o zabytkach poprzez fascynujące biografie historycznych postaci, którymi przepełnione są dzieje Polski. Rzecz jasna nie zabraknie też informacji praktycznych, np. o przewidywanym czasie zwiedzania, cenach biletów czy atrakcjach w okolicy.
Poniżej link do strony, na którą w tym momencie odsyła QR code - w dniu premiery od godz. 12:00 będą tam do wyboru jedynie dwie ikonki sklepu, w zależności od systemu dla telefonu użytkownika.
podstrona o aplikacji: https://nikz.pl/aplikacja/
Aplikacja „MonumentApp”.
Główną funkcjonalnością darmowego programu, działającego w systemach IOS oraz Android, jest mapowanie interesujących obiektów znajdujących się w okolicy użytkownika. Karty zredagowane są przez wykwalifikowany zespół redakcyjny, co gwarantuje wysoką jakość opisów. Poza ciekawostkami mającymi na celu popularyzację obiektów zabytkowych, w opisach znajdą się również informacje praktyczne, np. ile przeciętnie zajmuje zwiedzanie obiektu. Użytkownik, korzystając z aplikacji, może tworzyć własne trasy wycieczek lub korzystać z już istniejących, np. szlakiem zamków czy dziedzictwa żydowskiego, a następnie wysyłać je rodzinie lub znajomym. „MonumentApp” umożliwia również tworzenie własnych kart, które - po weryfikacji - zostaną opublikowane wraz z oznaczeniem autora.
Z raportu, który na zlecenie Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków we wrześniu 2022 r. przygotowała firma IPSOS, wynika, że tylko 32% respondentów pozytywnie ocenia swoją wiedzę o zabytkach. To niepokojące – sądzimy, że to właśnie powszechna znajomość dziedzictwa jest kluczem do jego skutecznej ochrony.
Chcielibyśmy, aby tematyka zabytków zaczęła trafiać do szerokiego grona odbiorców – tak, by stały się one oczywistym i organicznym elementem naszej codzienności. W związku z tym zaplanowaliśmy utworzenie trzech narzędzi skierowanych do różnych grup docelowych. Zależy nam, by każdy – niezależnie od wieku, upodobań czy miejsca zamieszkania – znalazł w naszej popularyzatorskiej ofercie coś dla siebie.
Aplikacja „MonumentApp” ma ułatwić poznawanie polskiego dziedzictwa. Chcemy zmienić dotychczasową narrację – uważamy, że należy o nim opowiadać nie za pomocą opisów architektonicznych i szeregu dat, ale poprzez ludzkie historie. Aplikację wyposażono w wiele udogodnień – możliwe jest wykorzystanie już przygotowanych tras zwiedzania (np. szlakiem dziedzictwa żydowskiego czy postaci literackich) oraz tworzenie własnych. Karty z opisami obiektów przygotowywane są przez redakcję, która dba o ich wysoki poziom merytoryczny. Do współpracy zaprosiliśmy również lokalnych ekspertów, którzy znają swoje regiony jak nikt inny. Nie zabraknie także przydatnych, praktycznych informacji – np. o przewidywanym czasie zwiedzania czy dostępności dla turystów. Do angażowania się w rozwój aplikacji zachęcamy miłośników i pasjonatów zabytków, każdy jej użytkownik będzie mógł przygotować własną kartę obiektu, która – po zweryfikowaniu przez redakcję – zostanie opublikowana w aplikacji z oznaczeniem autora. Otwarcie na obiekty ważne dla lokalnych społeczności, bez względu na to, czy formalnie przyznano im status zabytku, może ułatwić ich ochronę oraz przybliżyć ich – często zupełnie nieznaną – historię szerszej publiczności.
Pozdrawiamy!
Zespół MonumentApp
Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”
05-400 Otwock
Słowackiego 4/10