NARODOWE CZYTANIE 2024, czyli ,,Kordian” Juliusza Słowackiego
,,Polska Winkelriedem narodów”
Kolejna odsłona Narodowego Czytania już za nami. Tę chlubną tradycję przypominania dziedzictwa literackiego zapoczątkował Prezydent Bronisław Komorowski w 2012 roku lekturą - jakżeby inaczej - "Pana Tadeusza". Od tej pory rok w rok czytaliśmy w kolejności dzieła: Aleksandra Fredry, Trylogię, Lalkę, Quo vadis, Wesele, Przedwiośnie, nowele polskie, Balladynę, Moralność pani Dulskiej, Ballady i romanse oraz Nad Niemnem. Różni autorzy, różne utwory, ale wszystkie budowały tożsamość narodową.
Lekturą trzynastej odsłony Narodowego Czytania był dramat romantyczny patrona naszej szkoły Juliusza Słowackiego - "Kordian".
Tradycyjnie już wzięliśmy udział w tym wydarzeniu we współpracy z nieocenionym zespołem Miejskiej Biblioteki Publicznej z dyrektor Anną Kwaśniewską na czele. Ekipa ,,Słowaka”, czyli Kinga Jarząbek, Zuzia Gniadek, Kuba Basek, Mateusz Łukaszewicz, Korneliusz Osica – uczniowie kl. IVA oraz polonistki Ewa Bednarska-Piętka i Jolanta Wakulińska, z wielkim zaangażowaniem czytała i odgrywała wybrane fragmenty dramatu. Nie przeszkodził nam nawet żar lejący się z nieba. Gościnnie w roli Kordiana, wygłaszającego monolog na górze Mont Blanc, wystąpił aktor Mateusz Grydlik. Wielką pomocą przy obsłudze sprzętu nagłaśniającego służył nam nasz absolwent – niezastąpiony Wojtek Konowrocki.
W przyszłym roku w Narodowym Czytaniu zmierzymy się z twórczością Jana Kochanowskiego.
PS. Ciekawostką jest fakt, że Słowacki wydał "Kordiana" anonimowo na emigracji w Szwajcarii. Jakież było jego zdumienie, kiedy Polacy jednogłośnie uznali, że jego autorem był ... Mickiewicz. Tu nadmieńmy, że Adam skromnie jednak temu zaprzeczył. Powód anonimowości wynikał z ewentualnej chęci Słowackiego powrotu do ojczyzny i ochrony mieszkającej w zaborze rosyjskim osoby mu najbliższej, czyli matki - Salomei. A "Kordian" to przecież ostra satyra na ciemiężycieli Polski, czyli wielkiego księcia Konstantego i cara Mikołaja I.
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”
05-400 Otwock
Słowackiego 4/10