W dniu 02.05.2024r. sekretariat szkoły będzie nieczynny.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie 2023

,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, czyli Narodowe Czytanie

 

            Ogólnopolską akcję ,,Narodowe Czytanie” zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski, twierdząc, że  znajomość najwybitniejszych dzieł narodowej literatury nie powinna ograniczać się do nauczania szkolnego, ale być również obecna w życiu nas wszystkich. Do tej pory Polacy czytali wspólnie takie dzieła:

 

2012  - A. Mickiewicz - Pan Tadeusz

2013  - A. Fredro - Komedie

2014 - H. Sienkiewicz - Trylogia

2015 - B. Prus - Lalka

2016 - H. Sienkiewicz - Quo vadis

2017 - S. Wyspiański - Wesele

2018 - S. Żeromski - Przedwiośnie

2019 - Nowele polskie (wybór) 

2020 - J. Słowacki - Balladyna

2021 - G. Zapolska - Moralność pani Dulskiej

2022 - A. Mickiewicz - Ballady i romanse

 

,,Za Niemen tam precz… Ach, czegóż za Niemen? Czy błoń tam kwiecistsza…”

 

             Lekturą kolejnej odsłony Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”, która powstała w 1886 roku podczas pobytu pisarki na wsi, w Miniewiczach. Początkowo autorka planowała nadać jej tytuł „Mezalians”, ponieważ głównym wątkiem miało być małżeństwo Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza, wywodzących się z dwóch różnych warstw społecznych. Ostatecznie Orzeszkowa zdecydowała się uczynić motywem przewodnim powieści sprawy ważne dla wielu pokoleń. Wątek powstania styczniowego przywoływany we wspomnieniach bohaterów splata się więc w „Nad Niemnem” z konfliktem społeczno-ekonomicznym narosłym pomiędzy szlachtą z dworu – Korczyńskimi a zaściankiem – Bohatyrowiczami. Wszystko zaś się dzieje na tle pięknej przyrody nadniemeńskiej i okraszone jest niejednokrotnie dowcipem.

 

            Otwocka Miejska Biblioteka Publiczna kolejny już raz zgłosiła swój udział w wydarzeniu, jako że przecież celem akcji jest propagowanie znajomości dzieł klasyków i jednocześnie zachęcanie do samego czytelnictwa. Nasza szkoła tradycyjnie włączyła się w organizację Narodowego Czytania za sprawą polonistek Jolanty Wakulińskiej i Ewy Bednarskiej oraz uczniów i absolwentów ,,Słowaka”.

 

             9 września o godz.16.00  przed MBP pojawił się salon dworku Korczyńskich, w którym  prowadzili towarzyską rozmowę: gnuśna duchowo i cieleśnie Emilia Korczyńska (Kasia Imioła), żyjąca marzeniami o księciu z bajki Teresa Plińska (Ewa Bednarska - polonistka), pasożyt i nierób Bolesław Kirło (Janek Drewicz), znudzony życiem hrabia Teofil Różyc (Krystian Kiełtyka) i - reprezentujący patriotyzm pracy -  właściciel Korczyna Benedykt Korczyński (Kacper Skrodzki). W rolę Elizy Orzeszkowej wcieliła się Jolanta Wakulińska (polonistka). Natomiast w klimat wiejskiej biesiady u Bohatyrowiczów wprowadził wszystkich zespół ,,Sołtysi”, wykonując popularne przyśpiewki ludowe. Nie zabrakło też czegoś dla ciała, więc można było spróbować różnych przysmaków od lokalnych przedsiębiorców.

 

             Wyjście w plener i - jak to się mówi - do ludzi stworzyło miłą atmosferę i niepowtarzalny klimat tego spotkania z literaturą. Gratulacje należą się ekipie MBP z dyrektor Anną Kwaśniewską na czele oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację tej edycji Narodowego Czytania, m.in. Wojtkowi Konowrockiemu, który zapewnił profesjonalne nagłośnienie. Szczególne zaś podziękowania kieruję do naszych absolwentów i uczniów, którzy wykazali się talentem aktorskim i pokazali przy okazji,  że o ,,Słowaku” nie zapomina się.

 

Jolanta Wakulińska

 

 

 

 

 

Data dodania: 2023-09-11 08:08:13
Data edycji: 2023-09-11 08:15:30
Ilość wyświetleń: 238

Konkursy

Sprawdź
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”

Juliusz Słowacki

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej