,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, czyli Narodowe Czytanie
Ogólnopolską akcję ,,Narodowe Czytanie” zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski, twierdząc, że znajomość najwybitniejszych dzieł narodowej literatury nie powinna ograniczać się do nauczania szkolnego, ale być również obecna w życiu nas wszystkich. Do tej pory Polacy czytali wspólnie takie dzieła:
2012 - A. Mickiewicz - Pan Tadeusz
2013 - A. Fredro - Komedie
2014 - H. Sienkiewicz - Trylogia
2015 - B. Prus - Lalka
2016 - H. Sienkiewicz - Quo vadis
2017 - S. Wyspiański - Wesele
2018 - S. Żeromski - Przedwiośnie
2019 - Nowele polskie (wybór)
2020 - J. Słowacki - Balladyna
2021 - G. Zapolska - Moralność pani Dulskiej
2022 - A. Mickiewicz - Ballady i romanse
,,Za Niemen tam precz… Ach, czegóż za Niemen? Czy błoń tam kwiecistsza…”
Lekturą kolejnej odsłony Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”, która powstała w 1886 roku podczas pobytu pisarki na wsi, w Miniewiczach. Początkowo autorka planowała nadać jej tytuł „Mezalians”, ponieważ głównym wątkiem miało być małżeństwo Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza, wywodzących się z dwóch różnych warstw społecznych. Ostatecznie Orzeszkowa zdecydowała się uczynić motywem przewodnim powieści sprawy ważne dla wielu pokoleń. Wątek powstania styczniowego przywoływany we wspomnieniach bohaterów splata się więc w „Nad Niemnem” z konfliktem społeczno-ekonomicznym narosłym pomiędzy szlachtą z dworu – Korczyńskimi a zaściankiem – Bohatyrowiczami. Wszystko zaś się dzieje na tle pięknej przyrody nadniemeńskiej i okraszone jest niejednokrotnie dowcipem.
Otwocka Miejska Biblioteka Publiczna kolejny już raz zgłosiła swój udział w wydarzeniu, jako że przecież celem akcji jest propagowanie znajomości dzieł klasyków i jednocześnie zachęcanie do samego czytelnictwa. Nasza szkoła tradycyjnie włączyła się w organizację Narodowego Czytania za sprawą polonistek Jolanty Wakulińskiej i Ewy Bednarskiej oraz uczniów i absolwentów ,,Słowaka”.
9 września o godz.16.00 przed MBP pojawił się salon dworku Korczyńskich, w którym prowadzili towarzyską rozmowę: gnuśna duchowo i cieleśnie Emilia Korczyńska (Kasia Imioła), żyjąca marzeniami o księciu z bajki Teresa Plińska (Ewa Bednarska - polonistka), pasożyt i nierób Bolesław Kirło (Janek Drewicz), znudzony życiem hrabia Teofil Różyc (Krystian Kiełtyka) i - reprezentujący patriotyzm pracy - właściciel Korczyna Benedykt Korczyński (Kacper Skrodzki). W rolę Elizy Orzeszkowej wcieliła się Jolanta Wakulińska (polonistka). Natomiast w klimat wiejskiej biesiady u Bohatyrowiczów wprowadził wszystkich zespół ,,Sołtysi”, wykonując popularne przyśpiewki ludowe. Nie zabrakło też czegoś dla ciała, więc można było spróbować różnych przysmaków od lokalnych przedsiębiorców.
Wyjście w plener i - jak to się mówi - do ludzi stworzyło miłą atmosferę i niepowtarzalny klimat tego spotkania z literaturą. Gratulacje należą się ekipie MBP z dyrektor Anną Kwaśniewską na czele oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację tej edycji Narodowego Czytania, m.in. Wojtkowi Konowrockiemu, który zapewnił profesjonalne nagłośnienie. Szczególne zaś podziękowania kieruję do naszych absolwentów i uczniów, którzy wykazali się talentem aktorskim i pokazali przy okazji, że o ,,Słowaku” nie zapomina się.
Jolanta Wakulińska
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”
05-400 Otwock
Słowackiego 4/10