Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie 2022

Już od 2012 roku cała Polska uczestniczy w Narodowym Czytaniu, którego celem jest przypominanie kulturowego dziedzictwa literackiego. Tę chlubna tradycję zapoczątkował Prezydent Bronisław Komorowski w 2012 roku lekturą - jakżeby inaczej - "Pana Tadeusza". Od tej pory rok w rok czytaliśmy w kolejności dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię, "Lalkę", "Quo vadis", "Wesele", "Przedwiośnie", nowele polskie, "Balladynę" i jako ostatnią - "Moralność pani Dulskiej".

 

Lekturą dwunastej odsłony Narodowego Czytania było dzieło przełomowe dla literatury polskiej, czyli wydane w 1822 roku jako część pierwszego tomu "Poezji" - "Ballady i romanse". Jednym z organizatorów tej ogólnopolskiej imprezy była w Otwocku Miejska Biblioteka Publiczna, z którą nasza szkoła współpracuje już od kilku lat. Nasza polonistka - pani Jolanta Wakulińska - wystąpiła w roli nowoczesnej babci, która odrywa się na chwilę od pracy zawodowej, by poczytać licznemu gronu wnucząt. Rolę dzieci odgrywały między innymi: polonistka Ewa Bednarska-Piętka i absolwenci naszej szkoły, a obecnie studenci kierunków humanistycznych: Katarzyna Imioła, Krystian Kiełtyka i Jan Drewicz. W ich wykonaniu publiczność, wśród której znaleźli się uczniowie klas IIIa, IIIb, IIId i IIIe, usłyszała "Lilie" i "Świteziankę". Po części literackiej nastąpił występ muzyczny pana Marka Połynki, który wykonał inne ballady - Młynarskiego, Osieckiej czy Okudżawy.

 

Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej, a przede wszystkim jej dyrektor - pani Annie Kwaśniewskiej - za zaproszenie do udziału w tak chlubnym przedsięwzięciu!

Data dodania: 2022-09-05 09:34:16
Data edycji: 2022-09-05 09:38:07
Ilość wyświetleń: 105

Konkursy

Sprawdź
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”

Juliusz Słowacki

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej