Już od 2012 roku cała Polska uczestniczy w Narodowym Czytaniu, którego celem jest przypominanie kulturowego dziedzictwa literackiego. Tę chlubna tradycję zapoczątkował Prezydent Bronisław Komorowski w 2012 roku lekturą - jakżeby inaczej - "Pana Tadeusza". Od tej pory rok w rok czytaliśmy w kolejności dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię, "Lalkę", "Quo vadis", "Wesele", "Przedwiośnie", nowele polskie, "Balladynę" i jako ostatnią - "Moralność pani Dulskiej".
Lekturą dwunastej odsłony Narodowego Czytania było dzieło przełomowe dla literatury polskiej, czyli wydane w 1822 roku jako część pierwszego tomu "Poezji" - "Ballady i romanse". Jednym z organizatorów tej ogólnopolskiej imprezy była w Otwocku Miejska Biblioteka Publiczna, z którą nasza szkoła współpracuje już od kilku lat. Nasza polonistka - pani Jolanta Wakulińska - wystąpiła w roli nowoczesnej babci, która odrywa się na chwilę od pracy zawodowej, by poczytać licznemu gronu wnucząt. Rolę dzieci odgrywały między innymi: polonistka Ewa Bednarska-Piętka i absolwenci naszej szkoły, a obecnie studenci kierunków humanistycznych: Katarzyna Imioła, Krystian Kiełtyka i Jan Drewicz. W ich wykonaniu publiczność, wśród której znaleźli się uczniowie klas IIIa, IIIb, IIId i IIIe, usłyszała "Lilie" i "Świteziankę". Po części literackiej nastąpił występ muzyczny pana Marka Połynki, który wykonał inne ballady - Młynarskiego, Osieckiej czy Okudżawy.
Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej, a przede wszystkim jej dyrektor - pani Annie Kwaśniewskiej - za zaproszenie do udziału w tak chlubnym przedsięwzięciu!
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”
05-400 Otwock
Słowackiego 4/10