Ogólnopolską akcję ,,Narodowe Czytanie” zainicjował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski, twierdząc, że znajomość najwybitniejszych dzieł narodowej literatury nie powinna ograniczać się do nauczania szkolnego, ale być również obecna w życiu nas wszystkich. Do tej pory Polacy czytali wspólnie takie dzieła:
2012 - A. Mickiewicz Pan Tadeusz
2013 - A. Fredro Komedie
2014 – H. Sienkiewicz Trylogia
2015 - B. Prus Lalka
2016 - H. Sienkiewicz Quo vadis
2017 - S. Wyspiański Wesele
2018 - S. Żeromski Przedwiośnie
2019 - Nowele polskie ( wybór)
2020 – J. Słowacki Balladyna
Lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, było dzieło wystawione na scenie Teatru Małego w Warszawie w 1906, czyli "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Otwocka Miejska Biblioteka Publiczna kolejny już raz zgłosiła swój udział w wydarzeniu, jako że przecież celem akcji jest propagowanie znajomości dzieł klasyków i jednocześnie zachęcanie do samego czytelnictwa. Nasza szkoła tradycyjnie włączyła się w organizację Narodowego Czytania, a to za sprawą polonistek Jolanta Wakulińskiej i Ewy Bednarskiej – Piętki oraz chętnych uczniów.
4 września o godz.16.00 przed MBP pojawiło się wnętrze salonu mieszczańskiego, w którym na kanapie - w otoczeniu różnych bibelotów - zasiedli państwo Dulscy. Okazało się, że spotkanie z bohaterami tragifarsy kołtuńskiej Gabrieli Zapolskiej będzie miało niekonwencjonalny charakter. Otóż żurnalistka ( w tej roli wystąpiła Jolanta Wakulińska ) z czasopisma dla kobiet ,,Bluszcz” przeprowadziła wywiad z Anielą Dulską ( niezwykle charyzmatyczna Katarzyna Imioła z kl. IIIGA ), jej mężem Felicjanem ( mający ostatnie słowo Aleksander Kąkol z kl. IID ) i synem Zbyszkiem ( brawurowy występ Krystiana Kiełtyki z kl. IIIGA). Pytania były tak skonstruowane, aby bohaterowie odpowiadali tekstem z ,,Moralności pani Dulskiej”.
Spotkanie poprzedził wstęp dotyczący biografii Gabrieli Zapolskiej i treści czytanego dramatu, który został przygotowany przez Ewę Bednarską – Piętkę oraz ciekawostki dotyczące genezy lektury, którymi uraczyła słuchaczy Jolanta Wakulińska. Klimatyczne przerywniki muzyczne w wykonaniu rodziny Michalczyków z Prywatnej Szkoły Muzycznej nr 1 w Otwocku dodatkowo uatrakcyjniły wydarzenie.
,,Moralność pani Dulskiej” jest co prawda komedią, ale jej wymowa raczej napawa smutkiem. Chciałoby się powiedzieć, że takie Dulskie – kołtunki o podwójnej moralności - to przeżytek i powinny być niemiłym reliktem epoki sprzed 100 lat. Tylko czy naprawdę tak jest? Czy moralność jest wolna od obłudy i nie boi się głosu opinii publicznej? Czy dla publicznego wizerunku ludzie nie hołdują zasadzie: ,,Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”?
Wyjście w plener i - jak to się mówi - do ludzi zwiększyło frekwencję, stworzyło miłą atmosferę i niepowtarzalny klimat tego spotkania z literaturą. Gratulacje należą się dyrekcji i pracownicom MBP oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację tej edycji Narodowego Czytania. Szczególne zaś podziękowania kieruję do naszych uczniów - aktorów, którzy jak zwykle nie zawiedli i pokazali kolejny raz, że ,,Słowak” talentami stoi.
Jolanta Wakulińska
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”
05-400 Otwock
Słowackiego 4/10