Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Kl. 3E w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Kl. 3E w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

20 marca uczniowie klasy 4E odbyli wycieczkę do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin na Muranowie. 

Wyjazd nie tylko był odskocznią od codziennych powtórek maturalnych, ale przede wszystkim bardzo przybliżył nam bogatą historię narodu żydowskiego.

Przewodnik oprowadziła nas po stałej, interaktywnej ekspozycji składającej się z ośmiu tematycznych galerii prezentujących chronologicznie tysiąc lat historii polskich Żydów.

1. „Las” - początek wystawy ukazuje legendy i opowieści o pierwszych przybyszach żydowskich na ziemiach polskich. Miejsce, do którego dotarli nazwali (jak podpowiedział im głos z nieba) Po-lin, czyli „Tutaj odpoczniesz”.

2. „Pierwsze spotkania” - galeria średniowiecza, która przybliża okoliczności pojawienia się w X wieku Żydów na ziemiach polskich. Dalsza część ekspozycji poświęcona jest m.in. pierwszemu żydowskiemu osadnictwu.

3. „Paradisus ludaeorum” (,,Raj dla Żydów") - galeria przedstawia losy Żydów podczas „złotego wieku”. Centralnym elementem wystawy są interaktywne makiety Krakowa i Kazimierza oraz żydowska drukarnia.

4. „Miasteczko” - prezentuje dzieje od powstania Chmielnickiego aż do okresu rozbiorów na przykładzie typowego kresowego miasteczka. Głównym elementem jest unikalna rekonstrukcja XVII-wiecznej synagogi z Gwoźdźca na Ukrainie.

5. „Wyzwania nowoczesności” - ta część wystawy prezentuje okres zaborów, gdy Żydzi dzielili los podzielonego pomiędzy Austrię, Prusy i Rosję państwa. Na początku galerii znajduje się pusty tron polskiego króla, na którym śmiało można usiąść:)  

6. „Na żydowskiej ulicy” - galeria poświęcona okresowi II Rzeczypospolitej. Tam możemy przejść się po fragmencie ulicy z szyldami i brukiem, której inspiracją była ul. Nalewki. Dwupoziomowa ekspozycja przybliża również żydowski film i teatr (znajduje się tutaj m.in.mała salka kinowa i pole do tańca w parach?), a także życie literackie (warszawska kawiarnia Ziemiańska).

7. „Zagłada” - ta galeria ukazuje grozę Holokaustu. Dużo miejsca poświęcono w niej historii getta warszawskiego. Przeszliśmy się schodami z nazwami wysiedlanych ulic - od Siennej po Stawki - prowadzącymi na Umschlagplatzu.

8. „Powojnie” - czyli okres wyzwolenia Polski aż do czasów współczesnych. Ekspozycja ukazuje dylematy ocalałych z Holokaustu polskich Żydów: „zostać czy wyjechać?”.

Muzeum jest fantastycznie zaprojektowane, ekspozycja bardzo ciekawa. To były dwie godziny spotkania z historią w najwyższym wydaniu!

Tekst: Adrianna Pawlak kl. 3e

Data dodania: 2024-03-22 11:53:58
Data edycji: 2024-03-27 00:31:44
Ilość wyświetleń: 266

Konkursy

Sprawdź
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”

Juliusz Słowacki

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej