Mimo pandemii nie zaprzestajemy starań o obcowanie ze sztuką wyższą - organizujemy wyjazdy do teatrów w Warszawie. Tym razem zobaczyliśmy w Teatrze Polskim klasykę dramatu - "Wiśniowy sad" Antona Czechowa w reżyserii Krystyny Jandy. Pojechaliśmy tam 26 listopada 2021 roku przy już prawie zimowej aurze, aby napawać się marzeniem o starym arystokratycznym świecie wiśniowego sadu, który musi ustąpić pola nowoczesnym formom kapitalizmu - to, co było chlubą regionu, zostaje brutalnie wyrąbane, aby mogły powstać działki dla letników.
Miłośnicy teatru z klas 1a, 1c, 2c, 3b i 3f pod opieką polonistek Agaty Żurawskiej i Ewy Bednarskiej-Piętki zobaczyli teatr tradycyjny, który mógł się wydawać nużący, za to zawierał perełki autorskie w ujęciu psychologicznym postaci. Zaletą teatru na żywo jest możliwość zobaczenia plejady aktorów starszego i średniego pokolenia. Tu wymienimy kilka nazwisk: wśród kobiet zobaczyliśmy Grażynę Barszczewską, Dorotę Landowską, Joannę Trzepiecińską i Annę Cieślak, wśród ról męskich Jerzego Schejbala, Szymona Kuśmidera i Tomasza Błasiaka. Poza uczniami do teatru pojechała spora grupa nauczycieli, więc wyjazd był zarazem integracyjny, co oddaje atmosferą panującą w naszej szkole.
Sztuka wymagała uwagi i skupienia. Byliśmy na niej zaledwie tydzień po premierze i możemy podpisać się pod słowami reżyserki:
"Zapraszamy na spotkanie z bodaj najpiękniejszym dramatem - komedią Czechowa – ostatnim jego dziełem, uznanym za arcydzieło i jego duchowy testament. „Wiśniowy sad” to historia o końcu i początku, o przemijaniu i utracie, tęsknocie i nieuchronnej zmianie. Ciepły, ironiczny ton i miłość Czechowa do postaci sprawia, że tak trudno się z nimi rozstać. Pobądźcie w tym świecie, warto. To przynosi wzruszenie i ulgę."
/Krystyna Janda/
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”
05-400 Otwock
Słowackiego 4/10