Komisja rekrutacyjna pracuje zgodnie z harmonogramem, w godzinach 8.00 – 15.30

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Dzisiaj etyka, jutro gramatyka

Dzisiaj etyka, jutro gramatyka

Takiego spotkania w ramach Spotkań z Ciekawymi Ludźmi w tym roku jeszcze nie było! 23 czerwca,  na lekcje języka polskiego do kl. 2a zawitał  Paweł Trzaskowski- dr językoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Polskiego Radia oraz sekretarz Etyki Słowa przy Radzie Języka Polskiego, który w swoich pracach skupia się na problemie  mowie nienawiści.

Dr Trzaskowski zainicjował rozmowę od określenia roli języka w relacjach międzyludzkich. Podkreślił, że więzy zaczynamy budować  wtedy, gdy wchodzimy z kimś w bezpośredni kontakt. Gdy słuchamy i mówimy. Prelegent  podkreślił, że język konstytuuje wszystkie wspólnoty. Wyznacza granice  poznania, myślenia, wyobraźni, a otwierając te granice, określa  możliwości kontaktu z drugim człowiekiem, wpływa na kształt naszej tożsamości i osadza w określonej wspólnocie. Dlatego należy traktować  go jako wielką wartość,  by jego funkcja wspólnototwórcza zawsze przeważała nad funkcją narzędzia walki w rywalizacji politycznej, narzędzia stygmatyzacji.

Uczniowie zachęceni swobodną rozmową chętnie dopytywali o zjawisko feminatywów. Dociekali, czy są to manifesty językowe, czy jest szansa na ich całkowite równouprawnienie. Następnie problemy posypały się jak z rękawa:  zapożyczenia, hejt, błędy językowe.   Humanistów zaintrygował fakt,   DLACZEGO PRAWDZIWI ZNAWCY JĘZYKA NIE POPRAWIAJĄ INNYCH? I dowiedzieli się, że działała stara zasada- najbardziej rygorystyczni są zawsze neofici! Tymczasem prawdziwi językowi guru nie poprawiają rozmówcy, nie wytykają błędów tylko… obserwują. Język jest dla nich fascynującym tworem, który żyje, zmienia się, ewoluuje i – co najważniejsze – jest plastyczny, a więc każdy może go lepić na swój sposób, dając wyraz własnej wrażliwości językowej i własnemu spojrzeniu na świat. Na zakończenie poruszony został problem wpływu mediów społecznościowych na sposób komunikacji. Padły również pytania z pogranicza językoznawstwa i filozofii.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, tym razem porozmawiamy na temat   zmory studentów polonistyki, czyli o  gramatyce historycznej  języka polskiego!

Dziękujemy, Panie Doktorze!

Data dodania: 2021-06-24 19:09:20
Data edycji: 2021-06-29 12:42:21
Ilość wyświetleń: 156

Konkursy

Sprawdź
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”

Juliusz Słowacki

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej