Takiego spotkania w ramach Spotkań z Ciekawymi Ludźmi w tym roku jeszcze nie było! 23 czerwca, na lekcje języka polskiego do kl. 2a zawitał Paweł Trzaskowski- dr językoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Polskiego Radia oraz sekretarz Etyki Słowa przy Radzie Języka Polskiego, który w swoich pracach skupia się na problemie mowie nienawiści.
Dr Trzaskowski zainicjował rozmowę od określenia roli języka w relacjach międzyludzkich. Podkreślił, że więzy zaczynamy budować wtedy, gdy wchodzimy z kimś w bezpośredni kontakt. Gdy słuchamy i mówimy. Prelegent podkreślił, że język konstytuuje wszystkie wspólnoty. Wyznacza granice poznania, myślenia, wyobraźni, a otwierając te granice, określa możliwości kontaktu z drugim człowiekiem, wpływa na kształt naszej tożsamości i osadza w określonej wspólnocie. Dlatego należy traktować go jako wielką wartość, by jego funkcja wspólnototwórcza zawsze przeważała nad funkcją narzędzia walki w rywalizacji politycznej, narzędzia stygmatyzacji.
Uczniowie zachęceni swobodną rozmową chętnie dopytywali o zjawisko feminatywów. Dociekali, czy są to manifesty językowe, czy jest szansa na ich całkowite równouprawnienie. Następnie problemy posypały się jak z rękawa: zapożyczenia, hejt, błędy językowe. Humanistów zaintrygował fakt, DLACZEGO PRAWDZIWI ZNAWCY JĘZYKA NIE POPRAWIAJĄ INNYCH? I dowiedzieli się, że działała stara zasada- najbardziej rygorystyczni są zawsze neofici! Tymczasem prawdziwi językowi guru nie poprawiają rozmówcy, nie wytykają błędów tylko… obserwują. Język jest dla nich fascynującym tworem, który żyje, zmienia się, ewoluuje i – co najważniejsze – jest plastyczny, a więc każdy może go lepić na swój sposób, dając wyraz własnej wrażliwości językowej i własnemu spojrzeniu na świat. Na zakończenie poruszony został problem wpływu mediów społecznościowych na sposób komunikacji. Padły również pytania z pogranicza językoznawstwa i filozofii.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, tym razem porozmawiamy na temat zmory studentów polonistyki, czyli o gramatyce historycznej języka polskiego!
Dziękujemy, Panie Doktorze!
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”
05-400 Otwock
Słowackiego 4/10