W dniach 24-27.12.2024r i 02.01.2025r. sekretariat szkoły będzie nieczynny.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Dzisiaj etyka, jutro gramatyka

Dzisiaj etyka, jutro gramatyka

Takiego spotkania w ramach Spotkań z Ciekawymi Ludźmi w tym roku jeszcze nie było! 23 czerwca,  na lekcje języka polskiego do kl. 2a zawitał  Paweł Trzaskowski- dr językoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Polskiego Radia oraz sekretarz Etyki Słowa przy Radzie Języka Polskiego, który w swoich pracach skupia się na problemie  mowie nienawiści.

Dr Trzaskowski zainicjował rozmowę od określenia roli języka w relacjach międzyludzkich. Podkreślił, że więzy zaczynamy budować  wtedy, gdy wchodzimy z kimś w bezpośredni kontakt. Gdy słuchamy i mówimy. Prelegent  podkreślił, że język konstytuuje wszystkie wspólnoty. Wyznacza granice  poznania, myślenia, wyobraźni, a otwierając te granice, określa  możliwości kontaktu z drugim człowiekiem, wpływa na kształt naszej tożsamości i osadza w określonej wspólnocie. Dlatego należy traktować  go jako wielką wartość,  by jego funkcja wspólnototwórcza zawsze przeważała nad funkcją narzędzia walki w rywalizacji politycznej, narzędzia stygmatyzacji.

Uczniowie zachęceni swobodną rozmową chętnie dopytywali o zjawisko feminatywów. Dociekali, czy są to manifesty językowe, czy jest szansa na ich całkowite równouprawnienie. Następnie problemy posypały się jak z rękawa:  zapożyczenia, hejt, błędy językowe.   Humanistów zaintrygował fakt,   DLACZEGO PRAWDZIWI ZNAWCY JĘZYKA NIE POPRAWIAJĄ INNYCH? I dowiedzieli się, że działała stara zasada- najbardziej rygorystyczni są zawsze neofici! Tymczasem prawdziwi językowi guru nie poprawiają rozmówcy, nie wytykają błędów tylko… obserwują. Język jest dla nich fascynującym tworem, który żyje, zmienia się, ewoluuje i – co najważniejsze – jest plastyczny, a więc każdy może go lepić na swój sposób, dając wyraz własnej wrażliwości językowej i własnemu spojrzeniu na świat. Na zakończenie poruszony został problem wpływu mediów społecznościowych na sposób komunikacji. Padły również pytania z pogranicza językoznawstwa i filozofii.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, tym razem porozmawiamy na temat   zmory studentów polonistyki, czyli o  gramatyce historycznej  języka polskiego!

Dziękujemy, Panie Doktorze!

Data dodania: 2021-06-24 19:09:20
Data edycji: 2021-06-29 12:42:21
Ilość wyświetleń: 754

Konkursy

Sprawdź
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.”
„Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba.”

Juliusz Słowacki

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej