Aktualności

GEOMORFOLOGICZNE WARSZTATY TERENOWE

W środę 10 października grupa uczniów z klas 3c i 3d wzięła udział w warsztatach terenowych, które poprowadził dr Piotr Szwarczewski, wykładowca z Katedry Geografii Fizycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW. Po krótkim wykładzie na temat kształtowania się rzeźby w Kotlinie Warszawskiej w okresie plejstocenu i holocenu ruszyliśmy w teren, aby zobaczyć jak geomorfolodzy pozyskują wiedzę na temat geologicznych dziejów Ziemi w praktyce.

Za pomocą busoli geologicznej i terenowego lokalizatora GPS ustaliliśmy nasze położenie i kierunek marszu. Na parabolicznej wydmie obok naszej szkoły oraz nad rzeką Świder pobieraliśmy próbki skał za pomocą świdrów geologicznych różnego typu, badaliśmy ich pH, analizowaliśmy układ formy i charakter tworzących ją skał. Pan doktor zaprezentował nam również w jaki sposób wykorzystując świder Presslera można pobrać fragment z wnętrza pnia drzewa i oszacować dynamikę przyrostów rocznych. Taka metoda pozyskiwania danych wykorzystywana jest w dendrochronologii do analizy zmian klimatu w minionych epokach.

Warsztaty uświadomiły naszym uczniom jak wiele informacji o Ziemi możemy odczytać z nieświadomie mijanych na co dzień obiektów przyrodniczych, które nas otaczają.

Za naukowy entuzjazm i czas nam poświęcony serdecznie panu doktorowi dziękujemy :-)

U.K.

Galeria zdjęć

Zlot w Jarosławiu 2018

Znów sukces na zlocie "Słowaków"!

W dniach 11-13 października 2018 r. delegacja naszej szkoły w składzie: polonistka Ewa Bednarska-Piętka, uczniowie: Jan Drewicz z IIIa i Artur Żmudzin z IIId, reprezentowała nasze LO na XXXIII Zlocie Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego w Jarosławiu.

W urokliwym mieście galicyjskim, gdzie centrum wyznacza zewsząd widoczny ratusz, gościł nas Zespół Szkół Innowacyjnych imienia Juliusza Słowackiego. Pierwszego dnia po ceremonii otwarcia w Ognisku Muzycznym, gdzie wysłuchaliśmy hymnu szkół, tym razem zaaranżowanego na fortepian i duo głosowe, zostaliśmy powitani przez dyrektora ZSI, władze powiatu i Podkarpacia.

Wszystkie szkoły miały obowiązek przedstawić się. Prezentacji naszego LO dokonali ubrani w koszulki z logo szkoły Janek i Artur. Powszechne zainteresowanie wzbudził mural na szkole oraz zdjęcie ze spektaklu na jubileusz 25-lecia szkoły, pokazujące pojedynek na szpady Mickiewicza i Słowackiego (wszak prezentującym był główny aktor przedstawienia).

Odczytano listy od nieobecnych: "matki" i "ojca" Rodziny, czyli kolejno Izabeli Koziej i Andrzeja Króla oraz opiekunki naukowej, czyli profesor Ewy Jaskółowej. Wysłuchaliśmy także wykładu doktora Wojciecha Maryjki z uczelni rzeszowskiej o intrygującym tytule "Słowacki na Facebooku" (chodziło o memy o Juliuszu). Uzdolniona młodzież z ZSI przedstawiła "Przygotowanie" z "Kordiana"- diabły i czarownice w strumieniach czerwonego, piekielnego światła odbywały w Karpatach sabat rozpoczynający wiek XIX. Bardzo ciekawe stroje uszyły samodzielnie uczennice szkoły jarosławskiej.

Ideą zlotu jest nie tylko podnoszenie wiedzy o Słowackim, ale też integracja młodzieży ze "Słowaków". Dlatego nasi chłopcy zostali gorąco przyjęci przez uczniów ZSI, którzy się nimi opiekowali i gościli ich w swoich domach. W ramach integracji, poza wspólnymi posiłkami, zaoferowano naszym uczniom grę miejską pt.: "Jarosław - miasto wielokulturowe" (w Jarosławiu poza kościołami i klasztorami katolickimi mamy cerkiew unicką i synagogą), a także szkolną dyskotekę. Nauczyciele w sposób mniej spektakularny mogli zapoznać się z przeszłością i teraźniejszością Jarosławia przez zwiedzenie podziemnej trasy, muzeum w kamienicy Orsettich i spacer po rynku. Wszyscy natomiast mogli podziwiać pokaz mody w wykonaniu urodziwych uczennic z ZSI, prezentujących własne projekty sukni wieczorowych oraz uczniów, noszących garnitury z pobliskiego zakładu męskiej odzieży.

Głównym celem pobytu był jednak udział uczniów w konkursach. I tu znów odnieśliśmy sukces: Jan Drewicz z IIIa potwierdził swoje umiejętności, prezentując "Pogrzeb kapitana Meyznera" i zajął III miejsce w kategorii recytacji, a Artur Żmudzin przeszedł po teście do II etapu Konkursu wiedzy o Słowackim i zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!

W tym roku w zlocie uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z następujących "Słowaków": z Ukrainy z Krzemieńca, z Czech z Czeskiego Cieszyna i z Polski: z Wrocławia, Chorzowa, Leszna, Grodziska Wielkopolskiego, Elbląga, Piotrkowa Trybunalskiego, Łodzi, Częstochowy, Oleśnicy, Przemyśla, Jarosławia i Otwocka.

Przyszły zlot będzie miał wymiar szczególny: to 210. rocznica urodzin i 170. śmierci wieszcza. Dlatego jest ona planowana w mieście Słowackiego - w Krzemieńcu. Organizatorem będzie Instytut Humanistyczno-Pedagogiczny im. Tarasa Szewczenki. Na pewno tam pojedziemy!

Galeria zdjęć

E.B.

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive