Biblioteczne aktualności

W roku szkolnym 2017/2018

biblioteka szkolna otwarta jest

od poniedziałku do piątku

w godzinach:

poniedziałek   7.50-15.10

wtorek            7.50-15.10

środa              7.30-14.30

czwartek        7.50-15.10

piątek             7.30-15.30


Blog Biblioteki


Noc z książką w naszej bibliotece

W nocy z 20 na 21 maja w naszej szkole odbyła się Noc bibliotek.

 Noc bibliotek to ogólnopolska akcja, która jednoczy czytelników, pozwala im na poznanie się i wspólne spędzenie czasu, ale też propaguje czytelnictwo. Hasło tegorocznej odsłony akcji brzmiało „Wolno czytać!”, nawoływało nie tylko do czytania ze skupieniem i uwagą oraz delektowania się każdym słowem, ale też podkreślało wolność literatury i to, że żyjemy w czasach pozbawionych cenzury, a nasze czytelnicze wybory są świadome, a dostęp do książek nieograniczony.

 20 maja spotkaliśmy się o godzinie 20 i zajęliśmy się robieniem kolacji. Gdy już zjedliśmy pyszne tosty, rozpoczęła się zabawa. Najpierw, ponieważ chcieliśmy się trochę lepiej poznać, przeprowadziliśmy integrację. Dzięki temu, można się było więcej o sobie dowiedzieć i zobaczyć kto ma podobne zainteresowania do naszych. Gdy już poznaliśmy się lepiej, a atmosfera się rozluźniła, przystąpiliśmy do rozmowy o przyniesionych przez nas pozycjach. Uczestnicy opowiadali o książkach, jakie wzięli ze sobą, czytali fragmenty i nawiązywała się dyskusja. Często, oprócz tematu samej książki, dotyczyła ona tematów okołoksiążkowych,- naszych przeżyć, wspomnień oraz poglądów na dany temat. Bardzo ciekawe było to, że mogliśmy zobaczyć jak na niektóre rzeczy patrzą inni, rozszerzyć swoje horyzonty i sposób patrzenia na rzeczywistość. Dało nam to również możliwość poszerzenia swojej literackiej strefy komfortu, bo przyniesione przez nas książki były naprawdę zróżnicowane - od fantastyki, przez biografię a kończąc na bajkach dla dzieci. Mogliśmy, więc dzięki temu, poznać nową książkę, autora lub gatunek. Dużo osób, zdecydowało się sięgnąć, po pozycje przyniesioną przez kogoś innego. Pomiędzy czytaniem mieliśmy krótką przerwę na tzw. „niszczenie dzieciństwa”, czyli często śmieszne i lekko przerażające teorie bajkowe na temat znanych i lubianych bajek. Obejrzeliśmy również bardzo ciekawy film „Siedem” opowiadający wciągającą historię, która skłaniała do przemyśleń. Oczywiście nie zabrakło również rozmów, atmosfera była wesoła i wszyscy uczestnicy szybko się zgrali dzięki czemu świetnie się bawili. Wydarzenie to było więc okazją nie tylko do poznania nowych książek, ale i osób dzielących pasję do czytania. Rano, lekko zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani, z masą dobrych wspomnień, udaliśmy się do domów.

 Myślę, że było to naprawdę bardzo ciekawe i owocne przeżycie oraz świetne wydarzenie. Moim zdaniem tego typu akcje są bardzo ważne i mam nadzieję, że przyczynią się do rozwoju czytelnictwa w Polsce, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Podsumowując, zachęcam do czytania i już teraz zapraszam na przyszłoroczną Noc bibliotek J

Ola Orzechowicz kl 1C

 Makulatura

 

makulatura

 

 

 

 

 

 

 

Recenzja książki D. Terakowskiej "Poczwarka"

Dzieci innego Boga

Zespół Downa - co pierwsze przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy tę nazwę? Zapewne przed oczami stają nam różne chore osoby, które widzieliśmy. Gdy mijamy kogoś takiego na ulicy, skrępowani odwracamy wzrok. Nie chcemy patrzeć? Po co psuć sobie humor i zwracać uwagę na kogoś, kto nie jest idealny - prawda? Czasem jednak trudno powstrzymać ciekawski wzrok.
W czasie krótkich, przelotnych spojrzeń widzimy jedynie nieco dziwaczny wygląd. Zwracamy uwagę na czasem niewłaściwe i krępujące zachowanie. Jednak gdybyśmy przyjrzeli się dokładniej i odrzucili powierzchowność, zauważylibyśmy ufne spojrzenie, ciepły, szczery uśmiech, niespotykaną otwartość na świat i drugiego człowieka. Trzeba tylko czasem wyjść poza narzucone stereotypy, aby otworzyć się na bliźniego i dostrzec w każdej osobie rękę Pana Boga.

Dorota Terakowska w swojej książce, pokazuje nam ludzki wymiar osób dotkniętych Zespołem Downa, ich bliskich i otoczenia. Pokazuje również ich codzienne, tak bardzo podobne do naszego życie. Ewa i Adam - rodzice tytułowej Poczwarki, przed pojawieniem się w ich rodzinie chorego dziecka, byli zgodnym i kochającym się małżeństwem. Długo pracowali na wszystko, co mają. Piękny, urządzony ze smakiem dom z drogim samochodem w garażu, mnóstwo znajomych, dobrze działająca firma. W ich życiu wszystko - łącznie z kolorem książek na regale w salonie - zostało perfekcyjnie zaplanowane. Dziecko miało być ich idealnym potomkiem, który od najmłodszych lat będzie chodzić na zajęcia dodatkowe, uczyć się języków i mieć zapewnione wszystko co najlepsze. Małżonkowie nie byli jednak w stanie przewidzieć, że ich córka urodzi się chora. To wydarzenie pokrzyżowało ich plany, pozbawiło szansy na idealne dziecko i zaprzepaściło to, co planowali od tylu lat. Każde z nich próbowało poradzić sobie z tą sytuacją inaczej. Ewa opiekowała się dzieckiem i kochała je bezwarunkową matczyną miłością. Adam coraz bardziej odsuwał się od żony i córki. Ewa mimo braku wsparcia Adama nie poddawała się i opiekowała dzieckiem, mimo że często nie rozumiała jego zachowań. Żadne z rodziców nie podejrzewało jednak, że ich żyjąca w swoim świecie córka nawiązywała relację … z samym Bogiem!

„Poczwarka” nie jest książką, która pomoże się odstresować po ciężkim dniu. Sięgając po tę lekturę, należy mieć świadomość, że to pozycja zajmująca i trudna. Jest to bowiem książka, która porusza, zmusza do głębokiej refleksji i na długo zostaje w sercu czytelnika. Podczas czytania często robiłam sobie przerwy, aby chwilkę pomyśleć i zastanowić się nad sensem właśnie przeczytanych słów. Nie raz miałam łzy w oczach
i ściśnięte gardło, ale też wiele razy się uśmiechałam i czułam ciepło w sercu. I taka moim zdaniem powinna być dobra książka. Powinna być czymś więcej, niż tylko pustą historią bez żadnego przekazu. Powinna nauczyć nas czegoś i coś wnieść do naszego życia, czyniąc je odrobię lepszym.

Polecam tę książkę wszystkim, którzy potrzebują jakiejś bardziej refleksyjnej lektury i chcą przeczytać coś, co sprawi, że zaczną bardziej doceniać swoje życie i to, ile dostali od Boga. Może teraz w okresie Wielkiego Postu ktoś będzie chciał zapoznać się z książką, która da mu coś więcej niż inne.

Ola Orzechowicz kl. 1C


 

Spotkanie z pisarką Magdaleną Kordel

 

W "Słowaku" rozwijamy kompetencje czytelnicze i upowszechniamy czytelnictwo wśród młodzieży. Biblioteka zakupuje nowości książkowe, a uczniowie nakręcili film pt.: "Książki naszych marzeń". Jedną z nich może stać się niedługo któraś z ośmiu już powieści mieszkającej w Otwocku pisarki, Magdaleny Kordel.

Jak informuje Wydawnictwo Znak: "Jest autorką, m.in. bestsellerowych powieści „Uroczysko" i "Sezon na cuda”. Pisać zaczęła, by poradzić sobie z trudną przeszłością, ale szybko okazało się, że jej książki stały się balsamem dla duszy tysięcy czytelników.

Uwielbia podróżować, czytać i gotować. Razem z mężem i dwójką dzieci mieszka w Otwocku i kiedy tylko może, ucieka w Sudety, bo marzy się jej dom gdzieś wysoko w górach. Wie, jak ważne są marzenia, dlatego pomaga spełniać je innym. Dzięki jej blogowi „Za górami za lasami” początkujący pisarze mają szansę wydać książkę…
Autorka pracuje nad kolejną częścią z serii „Malownicze”.

18 marca 2016 r. pisarka spotkała się z uczniami klas humanistycznych: II a i III a. Prowadzenie spotkania wziął na swoje barki Jakub Kordel, pierwszy i nieoficjalny recenzent dzieł. Pisarka opowiedziała o swojej drodze do twórczości, zachęciła do realizacji marzeń przyszłych artystów. Fascynacja Sudetami zaowocowała stworzeniem fikcyjnego miasta Malownicze, które autorka zaludnia postaciami obdarzonymi częścią cech bliskich i znajomych. Przedstawiła również trudy artysty: uciążliwość napisania pierwszych 50 stron powieści i przeglądania egzemplarza po poprawkach od wydawnictwa. Inspirację czerpie z rzeczy przeżytych i zobaczonych, a nie wykreowanych tylko mocą wyobraźni.

Uczniowie zadawali różne pytania: Jak pokonać obawy przed wydaniem pierwszej powieści? Ile książek pisze się na rok? Jak znieść krytykę czytelników? Czy wydawca narzuca tematykę dzieł? Jak wygląda dzień pisarza? Czy są tematy, o których nie powinno się pisać? Jak zbierać materiał do książki?

Pani Magdalena nie zgodziła się z opinią, że czytelnictwo Polaków spada. Sama lubi czytać, gdyż w kontakcie ze słowem odnajduje bogactwo języka. Lubi też słuchać opowieści innych. Pisarz nie bazuje tylko na własnym talencie. Z krytyki czytelników czerpie naukę dotyczącą konstrukcji wątków i prowadzenia postaci, które tworzą się wraz z rozwojem fabuły i często swoim samoistnym bytem uwalniają się spod władzy autora. Pisanie - zdaniem powieściopisarki - to suma talentu i pracy nad słowem, a natchnienie wiąże się z pomysłami na powieści, które trzeba notować na bieżąco.

Spotkanie przebiegało w bardzo przyjemnej atmosferze. Pisarka promieniowała humorem i radością życia i dlatego na pytanie: "Czy czuje się Pani pisarką spełnioną?" -  mogła paść tylko jedna odpowiedź.

Nad całością przedsięwzięcia czuwały: bibliotekarki Magdalena Tobiasz, Barbara Galbarczyk i polonistka Ewa Bednarska - Piętka.


Recenzja książki J. Dashnera "Więzień labiryntu"poniżej! Zapraszamy!

Recenzja książki J. Dashnera Więzień labiryntu

 Recenzja książki K. Cass "Rywalki"poniżej! Zapraszamy!

Recenzja książki K. Cass Rywalki

 


Konkurs MEN "Książki naszych marzeń" - 2015

Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w konkursie MEN "Książki naszych marzeń". Przygotowaliśmy listę książek, o których marzą nasi uczniowie i nagraliśmy filmik, w którym przekonujemy, że to właśnie my powinniśmy otrzymać książki, bo lubimy i chcemy czytać jak najwięcej!

 

Wielkie podziękowania dla uczniów z kl. 1A, którzy pod kierownictwem Joanny Dąbrowskiej wzięli udział w nagrywaniu filmiku: Klaudia Baran, Aleksander Biernat, Norbert Grzechnik, Kinga Kaniewska, Julia Michałowska, Marta Radzik, Małgorzata Skorupska, Katarzyna Sokół, Karolina Stepanów, Sebastian Witak i Angelika Żelazo.

Również wielkie podziękowania dla Dyrekcji, p. Iwony Woźnicy, nauczycieli i uczniów za możliwość zorganizowania i wzięcie udziału w nagrywaniu ostatniej sceny zbiorowej na sali gimnastycznej!

Oto wyniki naszej pracy:

Filmik konkursowy - https://www.youtube.com/watch?v=8d9ydfjNhFI

Lista książek naszych marzeń -

Magdalena Tobiasz, Barbara Galbarczyk


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - Październik 2015

Jak co roku, wspólnie świętujemy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

W tym roku oficjalne, międzynarodowe hasło święta to 
"School Library Rocks" - "Biblioteki szkolne rządzą"

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego
(International Association of School Librarianship) w 1999 r. 

Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. – cały październik.

Zapraszamy do jak najczęstszego odwiedzania biblioteki szkolnej.

Z okazji święta można spodziewać się różnych niespodzianek.

 

 

 

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive