Na stulecie Niepodległej odwiedziliśmy Górny Śląsk

Górny Śląsk był areną wielu kluczowych wydarzeń z historii Polski w XX wieku, a znaczenie jego potencjału gospodarczego trudno przecenić. Uczniowie Licem Ogólnokształcącego Nr III im. Juliusza Słowackiego w Otwocku postanowili w roku stulecia Niepodległej odwiedzić ten region. Wycieczka odbyła się 6-8 września 2018 roku.

Pierwszego dnia młodzież miała okazję zwiedzić historyczny budynek radiostacji gliwickiej, w której prowokacja niemiecka miała dać hitlerowskim Niemcom pretekst do ataku na Polskę w 1939 roku. Tego dnia obejrzeliśmy najnowocześniejsze oblicze Katowic, czyli budynki użyteczności publicznej w okolicach słynnego Spodka. Budynek Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, centrum konferencyjne, które niedługo będzie gospodarzem światowego centrum klimatycznego, czy zaaranżowane na nowe cele obiekty zlikwidowanej kopalni "Katowice" uderzyły nas stylem, elegancją i jakością wykonania. Jednak centralnym punktem pierwszego dnia była trwająca ponad trzy godziny ekspedycja pod ziemię, na ścieżkę edukacyjną kopalni-muzeum Guido. Górnicze zwyczaje, słownictwo, technologia wydobycia... wszystko to mogliśmy zobaczyć na własne oczy ponad 320 m pod ziemią!

Drugi dzień to omówienie i poznanie najważniejszych i najbardziej tragicznych wydarzeń: powstań śląskich z lat 1919-1921 w poświęconym im muzeum w Świętochłowicach oraz oddanie hołdu i wysłuchanie świadka tamtych wydarzeń w katowickiej kopalni "Wujek", gdzie 16 grudnia 1981 r. władza komunistyczna brutalnie rozprawiła się ze strajkującymi górnikami. Dwoje uczniów złożyło znicze pod pomnikiem poległych, a grupa uczciła ich pamięć minutą ciszy.

Po południu spacerowaliśmy po dwóch historycznych dzielnicach robotniczych: sielsko wyglądającym Giszowcu oraz uporządkowanym i wybudowanym w czerwonej cegle Nikiszowcu. Wieczór to obcowanie z kulturą - wizyta w Muzeum Śląskim w Katowicach. W bogatych zbiorach obejmujących malarstwo polskie od XIX wieku do współczesności, historię Polski widzianą oczami tej dzielnicy naszego kraju czy w ciekawym zbiorze teatralnych scenografii każdy z uczestników znalazł coś, co go zainteresowało.

Trzeciego dnia weszliśmy na Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, odwiedziliśmy Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie oraz spacerowaliśmy po wspaniałym parku przypałacowym w niepozornym Świerklańcu.

Wycieczkę zorganizowali wychowawcy klas IID, IIE i IIF: Jarosław Hertig, Krzysztof Kazun i Edyta Ujazdowska.

J.H.

Link do galerii zdjęć

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive