Hiszpania 2011

Nareszcie wyruszyliśmy w podróż marzeń, do Katalonii , która potrafi zaczarować. Niesprawiedliwie podzielona politycznymi granicami, zawieszona między Francją a Hiszpanią. Miejsce artystów: Salvadora Dali, Gaudiego i Joana Miró. Ojczyzna wielkich win i futbolu…

Jadąc do Hiszpanii zatrzymaliśmy się na spacer po starym Lyonie, przepięknym mieście położonym na wzgórzach z cudowna katedrą i wieżą Eiffla, i Awinionie, gdzie wszystko pachnie lawendą

Camp Nou

O każdej porze dnia sympatycy Barçy dumnym krokiem zmierzają ku Camp Nou by zwiedzić klubowe muzeum, zrobić zakupy w oficjalnym sklepie, Botidze, i przede wszystkim zwiedzić spektakularny obiekt, na którym od ponad 50 lat występują najwięksi wirtuozi futbolu.

Klubowe muzeum obfituje nie tylko we wspaniałe puchary, ale również nowinki techniczne, dzięki którym nikt nie powinien się nudzić. Multimedialne plansze dotykowe zachęcają do obejrzenia najwspanialszych momentów z historii klubu, a ogromne ekrany sprawiają, że zwiedzający jeszcze raz przeżywają strzał Iniesty ze Stamford Bridge, niezapomnianą radość Eto'o z Rzymu czy zwycięską remontadę w paryskim finale Ligi Mistrzów. W fascynujący sposób ukazano nie tylko historię powstania Barçy, ale też jej drogę do jednego z czołowych klubów świata. Wyeksponowano triumfy każdej z sekcji i reprezentowane przez Klub wartości. Oczywiście, miejsce szczególne zajmuje ukazanie miejsca Barçy w historii Katalonii i jej znaczenia dla katalońskiej tożsamości. Co ciekawe, na specjalnej planszy znaleźli się wszyscy obcokrajowcy w historii sekcji piłkarskiej. Nie brakuje tam przedstawicieli Kostaryki, Filipin, Szkocji, Peru, a nawet Andory czy Bośni i Hercegowiny - przynajmniej na razie nie ma wśród nich Polaka.

Humory nam dopisywały :)


Mieszkaliśmy w Santa Susana, przepięknym miejscu przy samej plaży . i codziennie jedliśmy dania kuchni śródziemnomorskiej

Odwiedziliśmy malownicze miejsca na wybrzeżu jak Girona, Tossa de Mar, Calella

GIRONA -Bardzo piękne miasto. Zachowało się wiele umocnień z czasów rzymskich, które przekształcono w Passeig Arqueologic (Pasaż Archeologiczny). Banys Arabs - łaźnie arabskie - są najlepiej zachowanym zabytkiem tego typu (drugie takie są w Granadzie)
Częściowo odnowiona starówka z labiryntem uliczek - dawna żydowska dzielnica. Przedstawia historię Żydów w Gironie.

Gotycka świątynia z fasąda w stylu baroku katalońskiego. Świątynia jest o tyle ciekawa, że ma tylko jedna, ogromną nawę. Zbiory muzeum w katedrze należą do najcenniejszych w Hiszpanii (kopia Komnetarzy do Apokalipsy z 975 r., wielka tkanina z 1100 roku - Tapiz de la Creation - przedstawia stworzenie świata).
Museu d'Art
Najlepsza katalońska galeria - zebrane dzieła sztuki romańskiej do XX wieku.
Museu d'Historia de la Ciutat
Muzeum Historii Miasta - mieści się w XVIII - wiecznym klasztorze Kapucynów. W części klasztornego cmentarza zachowały się katakumby.

Całowaliśmy lwa by jeszcze tam wrócić…

Plażowaliśmy…

Dbaliśmy o formę…

Byliśmy z wizytą w hiszpańskiej szkole, poznaliśmy ciekawe osoby(dzisiaj kontaktujemy się na facebooku ) i rozegraliśmy mecz, nasza drużyna dzielnie walczyła

Odwiedziliśmy sanktuarium Montserrat, które przywitało nas osnute mgłą To najświętsze miejsce w Katalonii, klasztor na Montserrat, znajduje się 40 km na północny zachód od Barcelony. Pielgrzymują tu nie tylko Katalończycy, ale i wierni z całej Hiszpanii. Montserrat (1236 m n.p.m.) znaczy „przepiłowana góra”.

Jej fantazyjne pofałdowania są efektem działań aniołów-rzeźbiarzy, którzy używając złotej piły, przygotowali w tym miejscu dom dla Matki Bożej z Dzieciątkiem.Pobożność ludowa utrzymuje, że ok. 50 r. nowej ery na górę przybył św. Piotr i pozostawił w grocie-pustelni figurkę Matki Boskiej, wyrzeźbioną w drewnie przez św. Łukasza.

W 880 r. cudowna figurka została odnaleziona w Santa Cova (Święta Grota), jak później nazwano to miejsce. Wkrótce na Montserrat ludzie z okolic zbudowali kaplicę, a w 976 r. benedyktyni wznieśli klasztor. Zakonnicy nie ukrywali, że za sprawą figurki Matka Boska czyni niezliczone cuda, tak że do Madonny z Montserrat zaczęli pielgrzymować wierni.W 1409 r. klasztor był już tak potężny, że uniezależnił się od Watykanu.W 1811 r. klasztor i zabudowania przyklasztorne zniszczyły wojska napoleońskie. W zapiskach Hiszpanów z tego okresu spotyka się wzmianki o Polakach, którzy – gdy szło o bezczeszczenie kościołów i klasztorów – nie wykonywali rozkazów swoich francuskich dowódców.

W czasie dyktatury Montserrat było ośrodkiem opozycji intelektualno-politycznej. To tutaj przechowywano co cenniejsze dzieła literatury katalońskiej – istniejąca do dziś biblioteka chlubi się posiadaniem ponad 300 tys. ksiąg. Patrioci znosili cenne kolekcje malarstwa katalońskiego i włoskiego, ukryli też naczynia liturgiczne, przed wiekami przywiezione z Ziemi Świętej. Eksponaty można obejrzeć w powstałym w 1920 r. muzeum

Barcelona prześliczna, słynna Rambla, palmy, słońce a przede wszystkim sympatyczni ludzie, uśmiechnięci, bardzo otwarci, radośni…

Las Ramblas to najpopularniejsza ulica w centrum Barcelony. Ta sławna aleja ma długość 1180 m, jest to bowiem dawne sezonowe koryto rzeki. Stąd też właśnie pochodzi jej nazwa - od arabskiego słowa "ramla" oznaczające piaszczyste koryto.

Przejście całości ulicy od Portu (Placa Portal de la Pau) do Placa de la Catalunya zajmuje niecałą godzinę, oczywiście nie spiesząc się zbytnio, gdyż jest co oglądać.

Wrócimy tam na pewno!!! 


Wycieczka do Hiszpanii - Opinia uczestników wycieczki

31 marca 2011r nasi  uczniowie pod troskliwą  opieką nauczycieli wyjechali na wycieczkę do  Hiszpanii. Czułe pożegnania rodziców, niewielka ilość bagażu podręcznego:) 

tak wyglądały ostatnie minuty przed wyjazdem. 

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive