Spotkanie autorskie z Remigiuszem Grzelą

Spotkanie autorskie z Remigiuszem Grzelą - pisarzem, dramaturgiem, reżyserem, poetą, dziennikarzem i nauczycielem akademickim

8 marca naszym gościem w szkole był Remigiusz Grzela, pisarz, poeta, reżyser, dziennikarz, dramaturg i wieloletni nauczyciel akademicki. Prowadził przedmiot „kultura wywiadu” i wykład monograficzny „reportaż – polska literatura na eksport” na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Był kierownikiem literackim Teatru Na Woli. Współpracuje z Teatrem Polonia Krystyny Jandy. Reżyseruje także w innych teatrach. Był dwukrotnie stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest recenzentem magazynu „Nowe Książki”. W „Gazecie Wyborczej” prowadzi cykl spotkań z artystami „Teatr, Muzyka, Kino w Gazeta Cafe”, a w Teatrze Żydowskim cykl „Bagaże kultury”. Autor i współautor scenariuszy filmowych. Publikował w paryskiej „Kulturze”, w „Literaturze”, „Kinie”, w prasie zagranicznej. Był związany z Polskim Radiem i pracował dla telewizji. Jest współautorem trzyodcinkowego serialu dokumentalnego TVN „Polska Pawła Jasienicy”. Wyreżyserował także spektakle w TVP Kultura.

Autor mówił: „Moje życie było dosyć pracowite, bo naznaczone kilkunastoma książkami, a każda z tych książek to jakaś długa podróż, determinacja i niezwykła przygoda spotkań z ludźmi, różnymi niesamowitymi, którzy gdzieś stają na drodze. Raptem okazuje się ,że uzyskujemy temat. Mój zawód daje mi możliwość wejścia do cudzego domu. Jak pracuję nad jakimś tematem to mogę poznać kogoś, kogo bym nie poznał, ale daje to sposobność zajrzenia do cudzego życia, co jest bardzo ciekawe. Z pisaniem książek jest trochę tak, jak z odrabianiem lekcji. Trzeba mieć ołów w pewnej części ciała, które przytwierdza do krzesła i trzeba dużej determinacji by przez wiele godzin, dni i miesięcy pisać, by, jak mówiła Olga Tokarczuk, odraczać nagrodę jaką jest wydanie książki. Trzeba umieć w czasie sobie to rozplanować, mieć tą stanowczość i desperację skończenia utworu”.

W naszej szkolnej bibliotece jest między innymi książka R. Grzeli "Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury". We wstępie prof. Maria Szyszkowska napisała: "W czasach gadulstwa i zarazem ucieczki od rozmów istotnych, w czasach narastającego znaczenia Internetu i bycia częściej obok siebie niż ze sobą, książka niniejsza przywraca znaczenie wartości, jaką jest obcowanie z człowiekiem i rozmowa z nim."

Każda z wydanych książek Remigiusza Grzeli była dużym wydarzeniem literackim. Na książkę „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”,  która ukazała się trzy miesiące temu, w bibliotekach są prowadzone rezerwacje dla czytelników.

Remigiusz Grzela napisał siedemnaście dużych dzieł prozatorskich. Poza tym jest autorem dziesięciu dramatów i dwóch tomików wierszy, wydanych także w języku norweskim, hebrajskim, włoskim i angielskim.

Przed zakończeniem spotkania autor rozdał wszystkim uczestnikom swoją książkę „Wolne”. Autor podarował naszej szkole 80 egzemplarzy tej znakomitej książki. Kilka egzemplarzy zasili księgozbiór naszej biblioteki. Serdecznie dziękujemy.

O książce „Wolne” pisał Mariusz Szczygieł:

„Od lat obserwują pewną słabość Remigiusza Grzeli. Jest to słabość do silnych i dojrzałych kobiet. Wykorzystuje ją, przeprowadzając z nimi wywiady. Jego rozmówczynie to kobiety wolne. Nie w sensie matrymonialnym, ale na pewnym etapie życia są już wolne od lęku przed krytyką, wolne od ciśnienia wzorców, wolne od oczekiwań otoczenia. Nie byłoby ich szczerości bez wolności”.

Autor prowadzi internetowego bloga: remigiusz-grzela.pl.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas humanistycznych: 1a i 2a

Autor poprowadził spotkanie w rewelacyjny sposób, rzeczowo, przejrzyście z wielką erudycją. Szybko nawiązał kontakt z młodzieżą. Długo trwające brawa po zakończeniu były potwierdzeniem, że to intelektualne forum było niezwykłym wydarzeniem.

Grzegorz Kopański

Galeria zdjęć

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive