Spotkanie autorskie z Panią Mariolą Pryzwan

Spotkanie autorskie z Panią Mariolą Pryzwan o życiu i twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

27 marca 2017 roku odbyło się spotkanie autorskie z Panią Mariolą Pryzwan, pisarką – biografistyką i publicystką. Udział w spotkaniu wzięli uczniowie klasy 2c i zaproszeni uczniowie z innych klas.  Mariola  Pryzwan jest autorką 15 książek, w tym biografii literackich Marii Dąbrowskiej, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Władysława Broniewskiego, Marii Kownackiej i  Małgorzaty Szułczyńskiej.  Jest też autorką  książek wspomnieniowych o ludziach sztuki  - Annie  Jantar, Annie  German, Zbigniewie  Cybulskim i  Irenie  Jarockiej. Spotkanie w naszej szkole poświęcone było życiu i twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, poetce i dramatopisarce. Uczniowie przygotowali się do spotkania poprzez zapoznanie  się z twórczością  Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Mariola Pryzwan przedstawiła w genialny sposób życie i twórczość M.Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej. Uczniowie byli oczarowani sposobem poprowadzenia tego spotkania. Wydarzeniu temu towarzyszyła wystawa poświęcona tej niesamowitej kobiecie. Większość uczniów dopiero podczas spotkania dowiedziała się, że wiersze Marii Pawlikowskiej-Janorzewskiej były często wykonywane jako piosenki przez Czesława Niemena, Ewę Demarczyk i Krystynę Jandę. Uczniowie pytali w jaki sposób autorka zdobywa tak szczegółowe informacje o życiu swoich bohaterów. Okazuje się, że Pani M. Pryzwan zjeździła całą Polskę aby zapoznać się z losami bohaterów swoich książek. Zbierając materiały zapoznała i zaprzyjaźniła się z setkami osób. Poza książkami, w których są utwory Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jej twórczość jest łatwo dostępna na stronach: www.polona.pl oraz www.wolnelektury.pl Znajdują się tam utwory, które nie są objęte majątkowym prawem autorskim i znajdują się w domenie publicznej,  co oznacza, że można  je swobodnie wykorzystywać, publikować i rozpowszechniać. 251 wierszy autorki można przeczytać również  na stronie www.poezja.org.

Zachęcam też do zapoznania się z książkami autorstwa naszego Gościa-Pani  Marioli Pryzwan. Kilkanaście egzemplarzy jest w naszej szkolnej bibliotece.

Grzegorz Kopański

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive