Kino i teatr w teorii i praktyce

Klasa II a o profilu dziennikarsko - filmowym realizuje przedmiot uzupełniający: edukacja teatralna i filmowa, prowadzony przez Ewę Bednarską - Piętkę.

W II semestrze udało nam się uczestniczyć w następujących działaniach:

1. Ćwiczenia w realizacji etiud filmowych: filmowaniu, ruchu przed kamerą, pracy nad scenariuszem. Zajęcia współprowadzi nasz absolwent - Igor Suski.

2. Projekt filmowy w kinokawiarni Falenica, w którym tym razem poza II a brały udział klasy biologiczno-chemiczne Ie1 i Ie2 ze względu na tematykę związaną z naturę i chemią. Obejrzeliśmy:

a) "Pokot" Agnieszki Holland

Film nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie, utrzymany w konwencji kryminału, trzymający w napięciu i zaskakujący zakończeniem. Zderzenie malowniczych i mrocznych zdjęć świata zwierząt w Sudetach z makabrycznymi skutkami polowań i morderstw.

b) "Maria Skłodowska- Curie" Marie Noelle

Francuska wersja biografii prywatnej wielkiej uczonej, niezależnej w sądach emancypantki i zarazem spragnionej miłości kobiety. Na uwagę zasługuje rola Karoliny Gruszki, poetyckie zdjęcia i muzyka Bruna Coulais.

Projekcja poprzedzona została wprowadzeniem filmoznawczym pracowników kina. Zestawienie dwóch filmów zawsze daje efekt porównawczy: tym razem w oczach uczniów lepiej wypadł "Pokot" ze względu na wartką akcję.

3. Warsztaty aktorskie w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

Zajęcia poprowadził aktor i reżyser Maciej Kowalewski, absolwent krakowskiej PWST, który wystąpił w serialach "Plebania", "Klan", "13 posterunek" oraz grał role epizodyczne w tak głośnych produkcjach jak "Lista Schindlera" Spielberga czy "Pianista" Polańskiego.

Aktor zaprezentował zalety i wady pracy aktorskiej, wskazał na uwarunkowania występu na żywo aktora teatralnego.

Najciekawsze okazały się ćwiczenia zmierzające do panowania nad ciałem, rozgrzewania go i utrzymywania w gotowości do występu. Wzięły w nich udział na równi z młodzieżą nasze profesorki: panie Jolanta Wakulińska i Ewa Bednarska - Piętka.

Następnie uczniowie odegrali indywidualne i grupowe etiudy. Mieli m.in. przekonać widzów o tym, że przebywają w pustej sali koncertowej oraz przeprowadzić próbę niesfornego chóru.

Aktor nie spodziewał się tak wielkich talentów improwizatorskich naszej młodzieży, nie szczędził pochwał i nawet przedłużył zajęcia!

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive