Wycieczka do Muzeum Geologicznego

W czwartek 2. marca całą klasą udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Geologicznego w Warszawie. Chcieliśmy obejrzeć kolekcję skał i skamieniałości organizmów pochodzących ze wszystkich epok i okresów, jak również utrwalić materiał lekcji geografii z zakresu geologii.

Podczas lekcji muzealnej przewodnik przekazał nam mnóstwo ciekawych informacji dotyczących dziejów Ziemi. Dowiedzieliśmy się między innymi, że trylobity żyły w kambrze, a ich długość mogła sięgać nawet 1m. W pewnym okresie paleozoiku, życie w morzach było tak niezwykle rozwinięte, że zaczęło brakować miejsca dla organizmów żywych. To spowodowało wyjście organizmów na ląd.

Tego dnia mieliśmy okazję zobaczyć wiele skał pochodzących z różnych epok. Byliśmy zdumieni ich różnorodnością i kształtami. Dodatkowo poznaliśmy historię geologiczną Polski. Rozmawialiśmy również na temat organizmów, które na przestrzeni miliardów lat zamieszkiwały naszą planetę. Jedną z zaskakujących informacji były rozmiary paproci w dewonie, osiągały one bowiem nawet 30 m wysokości!

Naszą uwagę przyciągnęły dwie figury o dość dużych wymiarach, stojące na środku sali. Jedna z nich była rekonstrukcją dinozaura, którego przodkowie pojawili się w pierwszym okresie mezozoiku czyli triasie. Druga to autentyczny szkielet mamuta, zwierzęcia, które wymarło w czwartorzędzie, podczas epoki lodowcowej .

Poza tymi eksponatami przewodnik pokazał nam makietę wulkanu, która podobno cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród najmłodszych gości odwiedzających muzeum. Jak się jednak okazało, nie tylko najmłodszych :) Na koniec nie mogło zabraknąć grupowego zdjęcia z mamutem. Tę wycieczkę zaliczamy do jednego z najbardziej udanych szkolnych wyjazdów i będziemy ją mile wspominać.

Natalia Olszanka

Julia Chodań

Klasa 2D

© Liceum Ogólnokształcące Nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Otwocku 2010-2018 facebook

EU e-Privacy Directive